با دعوت از تیم های فناور و استارتاپ های کشور انجام می شود؛

آغاز ثبت نام دومین دوره «رویداد صبانو» با رویکرد سلامت دیجیتال برای سالمندان

دومین دوره پذیرش تیم در شتابدهنده مرکز نوآوری صبا وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری (رویداد صبانو) با رویکرد «سلامت دیجیتال برای سالمندان» آغاز شده و تا ۲۷خردادماه ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، مرکز نوآوری صبا با آگاهی از نیازهای بازنشستگان و سالمندان کشور تصمیم گرفته تا دومین دوره رویداد صبانو را به «استارتاپ‌های سلامت دیجیتال» اختصاص دهد تا از این ظرفیت برای ارتقای کیفیت زندگی بازنشستگان و سالمندان کشور استفاده شود.

مرکز نوآوری صبا از همه استارتاپ‌ها و تیم‌های نوآور سلامت دیجیتال کشور دعوت کرده است تا طرح‌های نوآورانه خود را برای این مرکز ارسال کنند. در این دوره که ثبت نام آن تا ۲۷خردادماه جاری از طریق سایت این مرکز به نشانی http://sabainotec.ir انجام می‌شود، علاقه‌مندان باید اطلاعات تیم، به همراه توصیف کسب‌وکار و سایر اطلاعات خواسته شده را به طور کامل ثبت کنند.

نظارت بر تغذیه و فعالیت بدنی، ابزارهای پوشیدنی هوشمند، پایش علائم حیاتی و سلامت از راه دور، اینترنت و سلامت هوشمند، پیشگیری از بیماری ها، تشخیص زودهنگام بیماری و مراقبت شخصی سازی شده هفت محور فراخوان مرکز نوآوری صبا است.

فراخوان نخستین رویداد شتابدهی ایده تیم‌های استارتاپی و نوآور یا همان رویداد صبانو با رویکرد «ارتقاء زیست اجتماعی سالمندان و بازنشستگان» در آبان ۱۳۹۹ منتشر شد که  ۱۰۷ تیم استارتاپی از ۲۳ استان کشور از آن استقبال کردند. از طرح های ارائه شده در نخستین دوره رویداد صبانو، ۴۰ درصد در حوزه سلامت روان و جسم، ۲۰ درصد در رابطه با گردشگری، ۵ درصد در حوزه اوقات فراغت و ۱۵ درصد نیز درباره سایر موضوعات مرتبط با حوزه بازنشستگان و سالمندان بود که در نهایت ۱۵تیم به مرحله نهایی این رویداد راه یافتند.

امروزه نفوذ فناوری‌های دیجیتال، به‌ویژه دستگاه‌های همراه، در زندگی تک‌تک افراد جامعه به‌طور پیوسته در حال افزایش است. سالمندان نیز از این قاعده مستثنا نیستند. از این گذشته با بالا رفتن سن، احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف نیز رو به افزایش می‌گذارد. اینجا است که سلامت دیجیتال به کمک پزشکان و شهروندان می‌آید تا امر پیشگیری، تشخیص و درمان را ساده‌تر، دقیق‌تر و کارآمدتر کند. سلامت دیجیتال در ایران چندان ناشناخته نیست و طی سال‌های گذشته استارتاپ‌هایی بخت خود را برای توسعه کسب‌وکار خود در این حوزه آزموده‌اند. اما مانند بسیاری از حوزه‌های نوآورانه، هنوز مساله‌های فراوانی وجود دارد که می‌طلبد تیم‌های خلاق و باانگیزه برای یافتن راه‌حل‌هایشان دست به کار شوند.

مرکز نوآوری صبا به عنوان نخستین مرکز نوآوری کشور در حوزه اجتماعی، شهریور ۱۳۹۹ با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اکبر افتخاری مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری راه اندازی شد.