با حضور رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی صورت گرفت؛

رونمایی از سردیس و پلاک کوبی خیابان دکتر بدرالزمان قریب در تهران

با حضور، مشاور عالی مقام معظم رهبری و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، شهردار منطقه۹، ائمه جماعات و مدیران شهری، آیین رونمایی از سردیس و پلاک کوبی خیابان دکتر بدر الزمان قریب در مرکز آموزش های شهید حیدری(خانه مشق) منطقه ۹ انجام شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری به نقل از ایسنا، غلامعلی حداد عادل مشاور عالی مقام معظم رهبری و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در این مراسم تغییر نام اماکن و مراکز عمومی بعد از انقلاب را نشان دهنده تغییر ارزشها دانست و عنوان کرد: بسیاری از کوچه ها و معابر شهرها به نام شهدا مزین شده است تا از یاد نبریم امنیت و آسایش امروز ما مدیون خون شهداست.

وی در ادامه گفت: شایسته است از گنجینه مفاخر علمی و ادبی کشور در نامگذاری معابر استفاده شود، چنانچه شاهد اقدام پسندیده شهرداری منطقه ۹ هستیم که خیابانی مهم به نام بانو بدرالزمان قریب نامگذاری شده است.

حداد عادل با اشاره به خدمات خاندان قریب به فرهنگ ایران زمین عنوان کرد: به عنوان عضو فرهنگستان زبان و ادب از این اقدام شهردار منطقه ۹ در نامگذاری خیابانی به نام بانو بدرالزمان قریب قدردانی می کنم.

مشاور عالی مقام معظم رهبری و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ابراز امیدواری کرد: این اقدام شهرداری، می تواند الگویی برای تکریم بزرگان و پاسداشت یاد و نام مفاخر فرهنگ ایران اسلامی باشد.

در ابتدای این مراسم نیز که با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد، سید مصطفی موسوی شهردار منطقه ۹ تهران با اشاره به اینکه نامگذاری خیابان اجتماعی به بدر الزمان قریب با هماهنگی شواری اسلامی شهر تهران، صورت گرفته است، گفت: طبق توافقات انجام شده شهرداری تهران با وزارت دفاع به منظور استفاده از بخشی از پادگان جی برای مسیرهای ترافیکی، معبری در انتهای بلوار استاد معین با ۴باند ایجاد شد که ۲باند آن به فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی اختصاص داده شد.

وی افزود: در این راستا خیابانی که تا پیش از این خیابان اجتماعی خوانده می شد، پس از همفکری و ارسال پیشنهاداتی که به مجموعه شهری در منطقه۹ رسیده بود به کمیته نامگذاری شورای شهر، مقرر شد تا این خیابان به نام بانو بدر الزمان قریب که از مفاخر ایران زمین هستند، نامگذاری شود.

شهردار منطقه۹ همچنین عنوان کرد: خاندان قریب از مفاخر این مرز و بوم هستند.

گفتنی است، بدرالزمان قریب زبان شناس و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و یکی از بازنشستگان نمونه و چهره ماندگار صندوق بازنشستگی کشوری بود که در مردادماه سال گذشته، در سن ۹۱سالگی درگذشت.