مدیر صندوق بازنشستگی استان کردستان:

کار ساخت خانه‌های امید سنندج و سقز روبه پایان است

نشست مدیر صندوق بازنشستگی کشوری استان کردستان با مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی فراگیر ملی سنه و نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، به نقل از روابط عمومی مدیریت استان کردستان، محمد احمدی مدیر صندوق بازنشستگی کشوری استان کردستان در این نشست ضمن ارائه گزارشی از خدمات صندوق بازنشستگی کشوری و همچنین اقدامات مدیریت صندوق در استان کردستان بر اجرای ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری توسط دستگاه اجرایی تاکید کرد.

احمدی با بیان اینکه «با حمایت های مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، خوشبختانه کار ساخت خانه‌های امید سنندج و سقز روبه پایان است»، گفت: به‌زودی شاهد بهره برداری از این خانه های امید خواهیم بود.

وی با یادآوری این نکته که «با پیشنهاد استاندار کردستان و تلاش جمعی از بازنشستگان فعال و توانای استان، شرکت تعاونی فراگیر ملی پیشکسوتان سنه تاسیس شد» اظهار داشت: درحال حاضر این تعاونی در چندین حوزه مشغول به فعالیت است که انتظار می رود، برنامه ها و فعالیت های این شرکت تعاونی که اکثر سهامداران اصلی آن بازنشستگان عزیز هستند، مورد حمایت وتوجه نماینده محترم استان نیز قرار گیرد.

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری استان کردستان همچنین خواستار گنجاندن نام بازنشستگان در اجرای امتیازات بند (ج) ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم توسعه شد و از نماینده شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران خواست که در حوزه درمان و هزینه‌های درمانی بازنشستگان استان نیز دستگاه‌های متولی و بیمه ها را متقاعد به همکاری کند.

 

هزینه های درمان جزء مهمی از زندگی بازنشستگان است

در ادامه این نشست، محسن فتحی نماینده شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار داشت: بنده هم فرزند بازنشسته هستم و پدرم از جامعه بازنشستگان عزیز است و دغدغه ها و مشکلات شما عزیزان را به خوبی می‌دانم.

فتحی با بیان اینکه «بازنشستگان، بزرگان خانواده هستند و هزینه آنها در زمان بازنشستگی بیشتر از زمان اشتغال است» یادآور شد: خوشبختانه با اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در سال گذشته، رشد مطلوب و مناسبی در حقوق بیشتر این عزیزان داشتیم.

رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان در مجلس شورای اسلامی افزود: دوران بازنشستگی زمانی است که انسان باید در فضایی آرام و بدون دغدغه از زندگی خود لذت ببرد و دلهره نداشتن امکانات اولیه و هزینه های درمانی را نداشته باشد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: در کشورمان نیاز به تصویب قانون جامع و کاملی جهت آسایش و آرامش پیشکسوتان و بازنشستگان و بزرگان خانواده داریم؛ درست است که به فکر پیری جمعیت هستیم، اما نباید پیشکسوتان و بازنشستگان را فراموش کنیم.

فتحی در ادامه با بیان اینکه «حق بازنشستگان و پیشکسوتان ما این نیست که بعد از ۳۰ سال خدمت صادقانه برای آبادانی کشور در سختی و مشکلات زندگی کنند» گفت: زمان آزمون و خطا تمام شده و باید انرژی و تخصص جوانان با تجربه بزرگسالان و پیشکسوتان تلفیق شود و کشور با تمام تلاش به سمت جلو پیش برود و این مهم در حالی ممکن خواهد بود که الگوی جوانان، یعنی بازنشستگان در آرامش و آسایش زندگی کنند و دغدغه نیازهای اولیه زندگی را نداشته باشند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی یادآور شد: هزینه‌های درمانی جزء هزینه‌های لاینفک زندگی بازنشستگان است و شایسته نیست هزینه های درمانی این عزیزان در تعهد و پوشش بیمه ها نباشد. دارو و درمان گاهی از نان شب هم واجب‌تر است و باید تامین شود و در این شرایط می‌طلبد تا بیمه تکمیلی جامع و باصرفه ای برای این عزیزان انتخاب شود که پوشش مناسبی هم داشته باشد.

وی تاکید کرد: مطمئناً اگر هزینه‌های درمان را از دوش بازنشستگان برداریم، بسیار مثمرثمر خواهد بود و این عزیزان هم می توانند در شرایط بهتری از منابع حقوقی خود استفاده کنند.

نماینده مردم شهرستانهای سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: پیگیر امتیازات منطقه عملیاتی برای بازنشستگان هستیم.

فتحی از شرکت تعاونی فراگیر ملی پیشکسوتان سنه نیز حمایت کرد و چند پیشنهاد برای سرمایه گذاری آن در استان ارائه داد.

 

ضرورت توجه مجلس به درمان و معیشت بازنشستگان

عزیزالله صلاحی، رئیس کانون بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان و رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی فراگیر ملی پیشکسوتان سنه نیز در این نشست خواستار پیگیری اعلام وصول طرح دوفوریتی دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری شد.

صلاحی گفت: دغدغه اصلی بازنشستگان در حال حاضر رسیدگی به وضعیت مالی و درمانی است که این مسائل توجه ویژه مجلس را طلب می کند.

فرهاد خدامرادی مدیرعامل شرکت تعاونی فراگیر ملی پیشکسوتان سنه نیز ضمن قدردانی از محمد احمدی مدیر صندوق بازنشستگی کشوری استان کردستان برای حمایت ها و فعالیت های ارزشمندی که برای بازنشستگان این استان داشته است، گزارشی از اقدامات شرکت تعاونی سنه را بیان و خواستار حمایت و پشتیبانی مسئولان از این شرکت تعاونی نوپا شد.