پیرو بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با هیات دولت؛

در راستای پیاده‌سازی اهداف دولت مردمی چه اقداماتی کرده‌ایم؟/ از حضور در بین مردم و کاهش تشریفات تا به‌کارگیری جوانان در رده‌های گوناگون مدیریتی

رهبر انقلاب در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت کارهای دولت سیزدهم در بخش‌های مدیریتی را مهم دانستند و گفتند: حضور در بین مردم و مواجهه مستقیم و صمیمی و متواضعانه با آن‌ها، بسیار با ارزش است. رهبر انقلاب،‌ساده‌زیستی،‌ مواضع انقلابی، روحیه جهادی و بکارگیری جوانان در رده‌های گوناگون مدیریتی را از دیگر کارهای تحسین برانگیز دولت خواندند. برهمین اساس صندوق بازنشستگی کشوری، اینفوگرافی (داده نما) را با عنوان «در راستای پیاده‌سازی اهداف دولت مردمی چه اقداماتی کرده‌ایم؟» در همین خصوص منتشر کرده است.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، اقدامات این صندوق در چهار حوزه «حضور در بین مردم و مواجهه مستقیم با مشکلات مردم»، «ساده زیستی و کاهش تشریفات در سلوک شخصی و حکومتی دولت»، «روحیه جهادی در بخشی از کارها» و «به کارگیری جوانان در رده های گوناگون مدیریتی» در این داده نما تبیین شده است.

براین اساس، در بخش «حضور در بین مردم و مواجهه مستقیم با مشکلات مردم» می توان به بیش از ۲۵ سفر استانی و حضور در بین بازنشستگان و کانون ها، خانواده شهداء و ایثاگران، گفتگو با کارکنان نمایندگی های استانی، گفتگو و حضور در بین کارکنان شرکت های مستقر در استان‌ها؛ ملاقات های مردمی به صورت هفتگی و جلسات مستمر با مدیران و کارکنان زیر مجموعه اشاره کرد.

در بخش «ساده زیستی و کاهش تشریفات در سلوک شخصی و حکومتی دولت» نیز می توان به حذف تشریفات نامرسوم طی البلاغ های متعدد؛ ممنوعیت برگزاری مراسم و همایش‌های تشریفاتی و دوری از تشریفات بویژه در دفاتر مدیران؛ ممنوعیت استفاده از پروازهای بیزینس کلاس در ماموریت ها و سفرها و ممنوعیت اقامت در هتل های لوکس در مأموریت ها و سفرها؛ و همچنین اجتناب از اهدای کارت هدیه، سکه، هدیه تشریفاتی و.. به افراد و مهمانان، ممنوعیت پرداخت هرگونه پاداش پایان سال به هیات مدیره ها و ممنوعیت تهیه هرگونه هدیه و اقلام تشریفاتی اشاره نمود.

تأکید بر حضور مداوم مدیران در شرکت ها و کار شبانه روزی؛ احصاء گلوگاه‌های فساد؛ احصاء مشکلات موجود در زیر مجموعه و رفع آن؛ ایجاد کارگروه هم افزایی بین شرکتی و حذف رانت و در نهایت طراحی و پیاده سازی برنامه تحولی و چابک سازی شرکت ها از جمله اقداماتی است که در بخش «روحیه جهادی در بخشی از کارها» عملیاتی شده است.

در بخش «به کارگیری جوانان در رده های گوناگون مدیریتی» نیز اقداماتی از جمله کاهش میانگین سنی هیات مدیره هلدینگ ها و شرکت ها از کاهش ۲۴ ساله سن هیأت مدیره در صندوق هما، تا کاهش ۳ ساله میانگین سنی در هیات مدیر شرکت صبا انرژی؛ بکارگیری جوانان در سطح مدیریتی صندوق و شرکت ها؛ ابلاغ منع بکارگیری بازنشستگان در هیات مدیره شرکت ها و جایگزینی جوانان متعهد و متخصص در هیأت مدیره شرکت ها انجام شده است.