مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در جمع بازنشستگان استان آذربایجان غربی:

وظیفه ما تبیین انقلاب اسلامی برای نسل جوان است/ دستاوردهای بی‌نظیر انقلاب‌اسلامی در حوزه پزشکی و علمی/دستاوردها به نسل امروز منتقل نشده است

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در دیدار با روسای کانون های بازنشستگی استان آذربایجان غربی، ضمن تبریک دهه مبارک فجر، آن را مناسبتی برای معرفی دستاوردهای انقلاب اسلامی برشمرد.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، نعمت الله ترکی در این جلسه که در ادامه سفر به شهرستان زلزله زده خوی و بررسی مشکلات بازنشستگان به ویژه بازنشستگان آسیب دیده از زلزله ۵.۹ ریشتری خوی که با حضور روسای کانون های بازنشستگان استان آذربایجان غربی تشکیل شد، با اشاره به افزایش سن امید به زندگی در کشور گفت: سن امید به زندگی از شاخص های بین المللی توسعه است. خوشبختانه از زمان انقلاب ۱۳۵۷ به این سو، سن امید به زندگی رشد قابل توجهی در کشورمان داشته و از ۵۵ سال به بالای ۷۶ سال رسیده است.

او با تاکید بر پیشرفت های حوزه بهداشت و درمان پس از انقلاب اسلامی، گفت: در گذشته با انواع و اقسام بیماری های واگیردار مثل وبا و سل و… دست به گریبان بودیم. ۱۱۰ سال پیش یک بیماری فراگیر شبیه کرونا باعث شد تا نزدیک به ۶ تا ۷ میلیون نفر در کشورمان از دنیا بروند.

ترکی با بیان اینکه شاید ما مسائل را به درستی برای نسل جوان تبیین نکرده ایم، افزود: تصور نسل جوان از زندگی امروز در ایران این است که ما از دنیا عقب مانده ایم، ولی آنها اطلاعی از گذشته کشور ندارند و این را ما باید برایشان تبیین کنیم.

او ادامه داد: ۴۴ سال از انقلاب گذشته و امروزه نظام خدمات بهداشتی و درمانی ما به جایی رسیده که حدود ۷۸ کشور از خدمات تخصصی پزشکی ایران بهره مند می شوند، آن هم در تراز بین المللی.

ترکی در موضوع تربیت پزشکان متخصص، گفت: ۳۵ سال قبل در کل بخش پزشکی ۷ رشته بیشتر نداشتیم. ولی الان تنوع فراوانی از رشته های مختلف پزشکی و پیراپزشکی داریم. این کار توسط همین عزیزانی صورت گرفته که اینجا هم حضور دارند و بحث افزایش ۱۵درصدی را پیگیری می کنند.

به گفته وی، هم اکنون نزدیک به ۱۸۰ هزار دانشجوی رشته پزشکی و ۱۱هزار عضو هیات علمی در رشته های پزشکی در ایران اسلامی داریم.

ترکی این امر را نتیجه تلاش و همراهی همه افراد و گروه های حاضر در جامعه و به ویژه نتیجه عملکرد نظام آموزشی قدرتمند آموزش و پرورش در سراسر کشور، شهرهای کوچک و روستاها دانست.

او با تاکید بر اینکه از این دستاورد جمهوری اسلامی ایران کمتر سخن گفته می شود، افزود: خود بازنشستگان  آموزش و پرورش و بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی باید بیشتر از سایرین در این باره گفتگو کرده، تبیین کنند و توضیح دهند.

او با بیان اینکه ایران در بحث پیوند قلب، یکی از کشورهای تراز اول دنیاست، افزود: مشکلاتی که امروز در جامعه ایجاد شده است، توسط کسانی شکل گرفته که نمی خواهند جمهوری اسلامی ایران برقرار باشد.

ترکی با اشاره به کارشکنی هایی که دشمنان نظام از آغاز پیروزی انقلاب انجام داده اند، گفت: هیچ کشوری را نمی بینید که بتواند در برابر فشارهای اقتصادی و تحریم های بین المللی دوام بیاورد.

او با بیان اینکه بحث های اقتصادی و تحریم همه برای قدرت‌نمایی قدرت‌های بزرگ است، افزود: خواسته آنها این است که همه در جامعه جهانی تحت حاکمیت و سیطره یک کشور باشند و منابعشان را برای بهره برداری در اختیار آن قدرت بزرگ قرار دهند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: امروزه اگر از ما که ۵۰ یا ۶۰ سال عمر کرده ایم، بپرسند برای انقلاب چه کرده اید، چه داریم بگوییم؟ ما آنچه را که انجام شده، به دست نسل امروز نرسانده ایم. ما باید این مرزهای نسلی را برداریم.

او افزود: الان نسل جوان چون اینها را نمی داند، طلبکار است. چون ابزاری در دستش است که از صبح تا شب بمباران اطلاعاتی می شود و کسی آن داده ها را برایش تایید یا اصلاح نمی کند. او هم بر اساس این داده های نادرست قضاوت می کند.

ترکی ادامه داد: جوان امروزی چهره موجه ظاهری دنیا را می بیند و از باطن خبر ندارد. این قدرت های دنیا که خود را موجه جلوه می دهند، اگر کوچکترین فشاری به مسائل اقتصادی شان بیاید، به راحتی برای نان صبح و شبشان، آدم می کشند.

او با تاکید بر اینکه مشکلاتی در جامعه وجود دارد، افزود: ما و شما وظیفه داریم که برای نسل های بعدی روشنگری کنیم. چون بالاخره آنچه هست را ما درست کرده ایم.

ترکی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مشکلاتی که کشاورزان و روستاییان در دوره های تاریخی گذشته داشته اند، افزود: آن زمان حاکمان محلی و خان ها نتیجه دسترنج مردم را به ارزان ترین بها از آنها می گرفتند.

او با بیان اینکه وظیفه ماست که انقلاب را بازگو کنیم، جامعه را روشن کنیم و آینده کشور و دنیا را تحلیل کنیم، گفت: این نسل جوان بچه های خود ما هستند، بچه های بدی نیستند، تربیت شده خود ما هستند، ولی مسائل و حقایق را نمی دانند.

وی بار دیگر با تاکید بر اینکه دستاورد انقلاب توسط ما و امثال ما انجام شده است و باید گفته شود، افزود: امروز در تولید مقالات علمی رتبه ۲۱ جهان را داریم، نزدیک به ۵ میلیون فارغ التحصیل در بهترین رشته های دانشگاهی داریم، امروزه در کشورمان جاده های روستایی و راه های ارتباطی پهن آسفالته ۵۰۰ برابر شده است و همین ۵۰۰ برابر شدن جاده ها، کاری است که همین بازنشستگان امروزی مان انجام داده اند و چه بسیار کسانی که جانشان را در این راه از دست داده اند.

ترکی در ادامه گفت: براساس گزارش های موجود، ۹۶درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود و اگر گاهی مشکلی در تامین دارو پیش می آید، مربوط به همان ۴-۳ درصدی است که هنوز در دست خودمان نیست.

او با بیان اینکه هیچ قدرت خارجی اراده ای برای آبادی کشور ما ندارد، افزود: حتی یک کشور را نمی توان مثال زد که آن قدرت ها در آن دخالت کرده و آبادش کرده باشند.

ترکی گفت: وظیفه ما این است که اینها را به مردم بگوییم و برای نسل جوان روشنگری کنیم. مشکلات، سختی ها و تورم وجود دارد، ولی انقلاب دستاوردهای خوبی داشته است و دشمن به هر طریقی شده کارشکنی کرده و می کند تا اینها بیان نشود و به منصه ظهور نرسد. پس باید مراقبت کنیم.