نشست هم اندیشی روسای کانون های بازنشستگان وزارت بهداشت با مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری برگزار شد

نشست روسای کانون های بازنشستگان علوم پزشکی سراسر کشور با حضور دکتر محمد اسکندری مدیرعامل و تعدادی از مدیران صندوق بازنشستگی کشوری روز شنبه یکم مرداد ماه ۱۴۰۱ برگزار شد.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، در آغاز این نشست، نماینده کانون های بازنشستگان علوم پزشکی اهم مطالبات و نظرات بازنشستگان را مطرح و مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری نیز به آنها پاسخ گفت.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر، روز مباهله و فرارسیدن ۲۵ ذی‌الحجه به همه بازنشستگان، با بیان اینکه بازنشستگان و همه فعالان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دلیل زحمات شبانه روزی که در طول دوران همه گیری کرونا متحمل شده اند، حق جداگانه ای بر گردن ما دارند گفت: لازم میدانم از همه تلاشگران حوزه سلامت به ویژه شهدای سلامت قدردانی کنم.

اجرای ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری

اسکندری با بیان اینکه پیگیر اجرای ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری هستیم، افزود: اجرای این ماده برای صندوق بازنشستگی هم مفید خواهد بود و با وجود بار مالی این ماده قانونی، زمینه برای اجرای آن با همکاری صندوق بازنشستگی کشوری فراهم است.

او با بیان اینکه باید قانون رعایت شود و این کار برعهده دستگاه ها است، گفت: مکاتبه هایی با وزارت آموزش و پرورش انجام دادیم و در آخرین پیگیری ها قرار شد با بررسی حقوقی، پیشنهاد مصوبه ای در هیات وزیران (بعنوان ایین نامه اجرایی ماده ۸۵ ق.م.خ.ک) و یا لایحه ای را پیشنهاد دهیم تا در دولت مورد بررسی قرار گیرد.

به گفته وی، در موضوع جبران خسارت درمان بازنشستگان (بیمه تکمیلی)، صندوق بازنشستگی کشوری حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان حق بیمه دریافت کرده است در حالیکه برآورد شده حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان خسارت باید پرداخت شود که همه مابه التفاوت این رقم از منابع صندوق پرداخت می‌شود.

افزایش ۱۵ درصدی حقوق بازنشستگان وزارت بهداشت

وی در مورد معوقات بازنشستگان نیز گفت: چندین بار پیگیری شده و امیدواریم بتوانیم در جریان این پیگیری‌ها با دریافت منابع لازم، معوقات را پرداخت کنیم اما همانطور که می دانید همه این موارد منوط به تصمیم سازمان برنامه و بودجه است.

تفاسیر مختلف در خصوص شیوه دقیق اجرای متناسب سازی حقوق ۱۴۰۱

اسکندری با بیان اینکه تعریف متناسب سازی مندرج در قانون بودجه ۱۴۰۱ هنوز به صندوق ابلاغ نشده است، گفت: از سازمان برنامه خواسته ایم که درباره اشکالات و ابهامات متناسب سازی تعیین تکلیف کند گفت: در اجرای متناسب سازی ممکن است بازنشستگان بعضی دستگاه ها افزایش حقوق داشته باشند و برخی هم افزایشی نداشته باشند در حالی که برخی تصورات رایج در بین ذینفعان این است که همه باید با درصد مساوی از این رقم بهره مند شوند.

وی تاکید کرد: آنچه مهم است اینکه فرمول متناسب سازی در سال ۱۴۰۱ به طور مشخص تعریف نشده است. این یک موضوع فنی است و سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی باید آن را تعیین تکلیف کرده و برای اجرا به صندوق بازنشستگی ابلاغ کنند.

اسکندری تصریح کرد: به جای ۹۰۰۰ میلیارد تومانی که باید به صندوق بازنشستگی پرداخت شود، قرار شده تا سهام شرکت هایی را با قیمت های از پیش تعیین شده به صندوق بدهند تا پس از فروش آن ها توسط صندوق، منابع حاصله توسط صندوق به خزانه واریز شود و سپس به صندوق پرداخت شود!! نظر ما است که این روش درستی نیست و مشکلات خودش را دارد و عملا کار سازمان خصوصی سازی به صندوقها سپرده شده است که این از عجایب سیاستگذاری و تصمیم گیری است.

وی افزود: صندوق بازنشستگی برای تامین هزینه های جاری پرداخت حقوق بازنشستگان نمی تواند از روش نامناسب، استفاده کند چراکه فرآیند فروش یا واگذاری یک شرکت مشکلات خودش را دارد و کاری نیست که در کوتاه مدت بتواند برای صندوق بازنشستگی منبعی تامین کند. به واقع این یک سیاست گذاری وارونه است که قاعدتا باید سازمان خصوصی سازی شرکتها را بفروشد و به خزانه واریز کند و خزانه هزینه های جاری را تامین کند اما در اینجا کار آن سازمان که وظیفه ذاتی اش است به بقیه سپرده شده است!

پرداخت کمک های نقدی و غیرنقدی هماهنگ با شاغلان

اسکندری در بحث پرداخت هدایا و کمک های رفاهی هماهنگ با شاغلان که باید توسط دستگاه‌های اجرایی عملیاتی شود، گفت: این موضوعی بوده که ما در جریان تدوین لایحه بودجه به دنبال آن بودیم ولی تصویب نشد. این مساله را باید خود سازمان برنامه و بودجه در بودجه ببیند و ما هم چندین بار در این باره پیشنهادهایی دادیم. اسکندری ادامه داد زمان مطالبه این موضوع در فصل بودجه است تا با تعامل سازمان برنامه و مجلس، بار مالی این مهم تامین و در بودجه درج شود.

پرداخت به موقع کسورات

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری درباره پرداخت به موقع کسورات نیز گفت: این مطالبه کاملا درستی است و ما در این مورد به سازمان برنامه چند بار نامه نوشته ایم و اعلام کردیم که عددی که در ماههای نخست به صندوق تخصیص داده شده کافی نیست.

او با بیان اینکه کسوراتِ اردیبهشت ماه به طور کامل به دستگاه ها کارسازی شده است، گفت: پرداخت کسورات خرداد هم از استان های کوچک تر شروع شده و باقیمانده آن نیز از محل سود شرکت ها درحال پرداخت است.

اسکندری تاکید کرد: فشاری که صندوق برای تامین حقوق بازنشستگان عزیز به شرکت ها وارد می کند، منطقی نیست، ضمن اینکه همین رقم نیز با توجه به قانون تجارت در نیمه دوم سال قابل دریافت است و ما از سازمان برنامه و بودجه خواهش کرده ایم تا مبلغی به عنوان تنخواه در اختیار صندوق قرار دهد تا از جریمه شدن چند میلیون بازنشسته کشوری بواسطه تاخیر در پرداخت کسورات جلوگیری شود که متاسفانه این خواهش اجابت نشده است.

اسکندری در ادامه با تاکید بر لزوم نگاه ریشه ای به مسایل صندوق ها، با اشاره به اینکه مشکل پیری جمعیت و مسایل پارامتریک، مشکل اصلی صندوق های بازنشستگی است گفت: زمانی در صندوق بازنشستگی کشوری ۳۰ سال یا بیشتر کسور دریافت می شد و ۱۰ تا ۱۵ سال حقوق بازنشستگی داده می شد؛ درحالیکه اکنون ۲۸ سال کسور دریافت می شود و ۲۹ سال حقوق پرداخت می شود؛ این در کنار نسبت پشتیبانی زیر ۰٫۷ در صندوق کشوری، یعنی صندوق بازنشستگی کشوری به مقدار کافی ورودی ندارد و نمی تواند منابع لازم را تامین کند و پرواضح است که این مشکل بزرگ صندوق کشوری و در آینده نه چندان دور، سایر صندوق ها است که اگر فکری به حال آن نشود تبدیل به یک منبع اساسی کسری بودجه و در نتیجه تورم شده و خواهد شد که نتیجه آن نارضایتی همه از جمله بازنشستگان گرانقدر و عامل کوچک شدن سفره آنان است؛ هرچند این موضوع فعلا یکی از عوامل تورم است، اما عوامل مهمتری هم وجود دارد ولی در آینده به تدریج نقش این عامل تشدید خواهد شد.

گفتنی است، در نشست هم اندیشی کانون های بازنشستگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با مدیرعامل و مدیران صندوق بازنشستگی مطالب و مطالبات متعددی از جمله پرداخت حق مناطق جنگی، اجرای ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، پرداخت مطالبات مربوط به گروه اعطایی و احکام ایثارگری و ۱۵ درصد وزارت بهداشت و درمان، اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان همتراز، اجرای ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری در ارتباط با افزایش حقوق حداقل به اندازه تورم، پرداخت هدایا و کمک های نقدی و غیرنقدی هماهنگ با شاغلان توسط دستگاه‌های اجرایی، پرداخت به موقع کسورات حقوق بازنشستگان و به کارگیری فرزندان بیکار بازنشستگان مطرح و مورد بحث قرار گرفت.