Skip Navigation Linksصفحه اصلی / اخبار / خبر
آخرین دستاوردهای پژوهشی مؤسسه راهبردهای بازنشستگی صبا اعلام شد؛
جای خالی نظام مالیاتی در سیاست گذاری اجتماعی
مدیرعامل موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری آخرین دستاوردهای پژوهشی مؤسسه راهبردهای بازنشستگی صبا را تشریح کرد.
کد خبر: 3570
تاریخ خبر: 1398/06/16
مدیرعامل موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری آخرین دستاوردهای پژوهشی مؤسسه راهبردهای بازنشستگی صبا را تشریح کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، میکائیل عظیمی با ابراز امیدواری برای اینکه تولید آثار پژوهشی این موسسه بتواند در هموار کردن مسیر تدبير امور مرتبط با نظام حمایت های اجتماعی و به ویژه صندوق های بازنشستگی، مفید باشد، گفت: یکی از دستاوردهای پژوهشی این موسسه، «مطالعه ساختار و تشکیلات حکمرانی صندوق های بازنشستگی در ایران» است.

عظیمی با بیان اینکه تمرکز بر شیوه های حکم رانی صندوق های بازنشستگی و شیوه سنجش و ارزیابی آن در سالهای اخیر مورد توجه و تاکید بسیاری در این اثر پژوهشی قرار گرفته، تصریح کرد: این موضوع نه تنها در سطح نظری بلکه در حوزه های مدیریتی نیز توجه زیادی را جلب کرده است. در این گزارش پژوهشی، کلیات فعالیت هر صندوق بازنشستگی شامل اهداف و موضوعات و همچنین استقلال آنها، ارکان صندوق ها شامل هیئت امنا (با شورا، با مجمع عمومی)، هیئت مدیره، مدیرعامل (با رئیس) و هیئت نظارت (یا بازرس با حسابرس) بررسی شده است و در نهایت نیز به منابع درآمدی و حوزه های سرمایه گذاری هر یک از صندوق ها پرداخته شده است.

وی «نقش نظام مالیاتی در کارآمدی تأمین اجتماعی» را از دیگر آثار پژوهشی موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا عنوان کرد و افزود: در شرایطی که نظام های بازنشستگی با مشکلات و چالش های متعددی مواجه هستند، یافتن شیوه هایی برای پایداری این صندوق ها یکی از مباحث مهم پیش رو در این حوزه است.

عظیمی ادامه داد: با این همه، در ایران، فعالان حوزه نظام تأمین اجتماعی کمتر به پیوند میان نظام رفاه و نظام مالیاتی توجه کرده اند و نظام مالیاتی، به عنوان ابزار سیاست گذاری اجتماعی مدنظر نبوده است. در صورتی که کشورهای توسعه یافته در سه دهه اخیر تلاش کرده اند اهداف سیاست گذاری رفاه اجتماعی را از طریق مشوق های مالیاتی محقق کنند. بنابراین، ما در این کتاب به این موضوع مهم پرداخته ایم.

مدیرعامل موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا سپس به اثر دیگر پژوهشی این موسسه اشاره کرد و گفت: «خانوارهای سالمند چگونه هزینه می کنند؟» نیز از آثار مهم موسسه است. اگر سیاست گذار تصویری از جامعه هدف خود نداشته باشد، نمی تواند اولویت ها را شناسایی کرده و برای آن برنامه ریزی کند و تدوین سیاستی اثربخش و کارا منوط به شناختی درست از واقعیت است.

عظیمی اضافه کرد: بنابراین، در کتاب «خانوارهای سالمند چگونه هزینه می کنند؟» تلاش شده تا با اتکا به داده های بودجه خانوار در سال ۱۳۹۵، تصویری کلی از وضعیت خانوارهای کشور به تفکیک سرپرست غیرسالمند، سالمند دارای حقوق بازنشستگی و سالمند بدون حقوق بازنشستگی به دست آید.

وی یکی از فعالیت های پژوهشی این موسسه را برگزاری سلسله نشست های گفت وگوی راهبردی در سال ۱۳۹۷عنوان کرد و گفت: این موسسه به عنوان نهاد پژوهشی صندوق بازنشستگی کشوری، برگزاری نشست های هم اندیشی و گفت و گوی راهبردی پیرامون بیمه های اجتماعی، رفاه و بازنشستگی را در دستور کار خود دارد تا با تمرکز بر مسائلی مشخص، فرصت و مجالی برای کنکاش و شناخت مسائل پیش رو را فراهم کند.

عظیمی ادامه داد: این هدف، در سال گذشته به برگزاری چندین نشست علمی منجر شد که این نشست ها با دعوت از صاحب نظران، زمینه گفت و گوی تخصصی کارشناسان و مدیران را فراهم کرد که با توجه به اهمیت مستندسازی مباحث مطرح شده در این نشست ها، کتاب جامعی از مشروح سخنرانی های برگزار شده در سال 1397 تدوین و منتشر شده است.

وی یادآور شد: متن کامل کتاب ها و گزارش های منتشر شده توسط این موسسه به صورت رایگان در سایت موسسه صبا به نشانی http://saba-psi.ir/ قابل دسترس و مشاهده است.
 
بازدید کل:77595948 - بازدید ماهانه :3973361 - بازدید هفتگی :1101054
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co
info@cspf.ir