Skip Navigation Links
شهريور 98 - چهره جهان در سال 2050 میلادی
آمارهاي جهاني نشان مي دهد که در سال 2050 جمعيت سالمندان جهان براي نخستين بار بيش از کودکان خواهد شد.
در صورت تداوم روند کنوني افزايش ميانگين سني جمعيت جهان، در سال 2050 و براي نخستين بار در تاريخ، جمعيت سالمندان بالاي 60 سال از کودکان زير 15 سال بيشتر خواهد شد.  
اين گزارشي است که چندي پيش در خبرگزاري هاي مهم جهان مخابره شد. ميانگين سني مردم جهان همواره در حال افزايش است؛ تا جايي که پيش بيني مي شود تا سال 2050 ميلادي، جمعيت افراد 60 ساله و بيشتر، از مرز 2 ميليارد نفر عبور کند. افزايش اميد به زندگي و طول عمر افراد، در کنار فرصت‌هايي که به وجود مي‌آورد، موجب بروز تهديدهاي اقتصادي و سياسي نيز مي شود به طوريکه حتي در کشوري چون سوئد، با شاخص هاي رفاهي مناسب براي سالمندان، دولت را مجبور کرده تا براي جبران کمبود نيروي کار، به بازنشستگان پيشنهاد اشتغال پس از 65 سالگي بدهد.
براساس پژوهشي بين المللي که توسط سازمان ملل متحد انجام شده، جهان با چنان سرعت زيادي در حال پيرشدن است که اغلب کشورها براي فراهم کردن امکانات و شرايط لازم براي مراقبت از سالمندان، آمادگي لازم را ندارند.
سطح رفاه سالمندان و رتبه بندي کشورها
اين پژوهش رفاه و سلامت اقتصادي اجتماعي سالمندان را در 91 کشور جهان مورد بررسي قرار داده است. براين اساس، سوئد داراي بهترين رتبه وضعيت رفاهي سالمندان است و افغانستان در انتهاي فهرست کشورها جاي مي گيرد. اين گزارش مويد نگراني بسياري از کارشناسان در مورد آينده پيري جمعيت در جهان است. 
پديده پيري جمعيت، اقتصاد کشورها را به سرعت به وضعيت اضطرار دچار مي کند؛ ملت ها نمي توانند به اندازه اي سريع کار کنند که اثرات پيري جمعيت خنثي شود و اين در شرايطي است که ميانگين سني جمعيت جهان سريع تر از هر زمان ديگري در حال افزايش است.
کشورهاي در حال توسعه، اولين قربانيان پيري جمعيت
شايد عجيب به نظر برسد اما گزارش مذکور نشان مي دهد که اولين کشورهايي که دچار پيري جمعيت مي شوند، کشورهاي در حال توسعه هستند. در کشورهايي مانند اردن، لائوس، مغولستان، نيکاراگوئه و ويتنام تعداد سالمندان تا سال 2050 به سه برابر افزايش خواهد يافت. در حالي که همه اين کشورها در نيمه پايين فهرست رتبه بندي رفاه سالمندان قرار دارند.
شاخص جهاني AgeWatch توسط انديشکده اي بين المللي به نام HelpAge ابداع شد و سپس توسط سازمان ملل متحد مورد استفاده و استناد قرار گرفت. با توجه به اين شاخص مي توان ميزان و اثرات پيري جمعيت را در جهان بررسي کرد. اين شاخص که در روز جهاني سالمندان توسط سازمان ملل ارائه شد، با ترکيب کردن داده هاي سازمان ملل، سازمان بهداشت جهاني، بانک جهاني و ساير موسسات بين المللي و تحليل آن ها، وضعيت درآمد، سلامت، تحصيلات، اشتغال و امکانات عمومي متناسب با سالمندان را در هر کشور بررسي مي نمايد.
 اين شاخص مورد حمايت و استقبال مدافعان حقوق سالمندان قرار گرفته است؛ چرا که آنان از مدت ها پيش به دليل نبود يک شاخص عددي مناسب، گلايه داشتند که تلاش هايشان نمي تواند در قالب برنامه هاي اجرايي در دستور کار دولت ها قرار گيرد.
مدير بخش زندگي و سالمندي سازمان بهداشت جهاني معتقد است: چيزي که با معيارهاي عددي اندازه گيري نشده باشد، در حقيقت در اذهان تصميم گيران وجود خارجي ندارد. به گفته وي، يکي از چالش هاي پيري جمعيت اين است که حتي داده هاي لازم جمع آوري نشده است؛ چه رسد به آن که تحليلي روي آن ها صورت بگيرد.
 براي مثال، براساس شاخص اميد به زندگي مي توان گفت مردم امروزه بيشتر عمر مي کنند، اما نمي توان گفت که آيا سالمندان امروزي از سلامت کافي برخوردارند يا خير.
افزايش اميد به زندگي، فرصت يا تهديد
مي توان گفت اميد به زندگي و طول عمر بيشتر، فرصتي براي کشورها محسوب مي شود چراکه اين افراد مي توانند به عنوان منابعي مفيد براي کشورشان تلقي شوند. اما از جهت ديگر، سالمندان در بسياري کشورهاي جهان دچار کمبود حمايت هاي اجتماعي اوليه هستند که درآمد بازنشستگي، خدمات درماني و مسکن آن ها را تامين کند. به عنوان مثال، شهروندان افغانستاني تنها در صورتي از حقوق بازنشستگي برخوردار مي شوند که کارمند دولت باشند. در اين کشور بسياري از سالمندان با وجود ناتواني ها و محدوديت هاي جسماني ناچارند ساعت هاي طولاني به کارهاي سخت بپردازند يا در سن پيري به گدايي از مردم روي آورند؛ تنها راه نجات آن ها اين است که فرزندان جوان خانواده بتوانند مخارج زندگي پدر و مادر خود را تامين نمايند. هرچه ملت ها ثروتمندتر باشند آسان تر مي توانند شرايط پيري جمعيت را تحمل نمايند. سوئد که نظام بازنشستگي آن تا 100 سالگي افراد از آن ها حمايت مي کند، در صدر فهرست کشورها قرار دارد. براساس شاخص هايي چون توجه به حمايت هاي اجتماعي، تحصيلات و پوشش تحصيلي، پس از سوئد نيز نروژ، آلمان، هلند و کانادا قرار دارند.
اشتغال پس از 65 سالگي در سوئد
در مجموع حتي در کشوري مانند سوئد که شرايط مطلوبي براي سالمندان دارد، دوران بازنشستگي چالش ها و مشکلات خود را دارد. دولت سوئد به مردم پيشنهاد کرده تا پس از سن 65 سالگي نيز به اشتغال خود ادامه دهند، پيشنهادي که برخي انديشمندان اين کشور از آن استقبال مي کنند اما هشدار مي دهند که نبايد به صورت الزام و اجبار درآيد.

منبع: www.moqavemati.net

لينک دانلود
[ بازگشتچاپ خبر
 
بازدید کل:115434736 - بازدید ماهانه :12875167 - بازدید هفتگی :4924847
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co
info@cspf.ir