Skip Navigation Linksصفحه اصلی / کتاب
توصيه‌هاي نوروزي براي سالمندان
رئيس مرکز تحقيقات سالمندي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي با اشاره به ضرورت رعايت نکاتي براي سالمندان در ايام نوروز به توجه ويژه به اين افراد تاکيد کرد.
کد کتاب: 431
تاریخ درج: اسفند 96
رئيس مرکز تحقيقات سالمندي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي با اشاره به ضرورت رعايت نکاتي براي سالمندان در ايام نوروز به توجه ويژه به اين افراد تاکيد کرد.

احمد دلبري عضو هيئت علمي گروه آموزشي سالمندي مطرح کرد: سالمندان از لحاظ جسمي، روحي و رواني نيازمند حمايت‌هاي ويژه‌اي هستند و بايد در ايام نوروز براي اين گروه‌ها ملاحظات خاصي داشته باشيم.
وي اظهار کرد: در روزهاي پاياني سال بايد به اين نکته توجه داشته باشيم که سالمندان را به تنهايي به مراکز خريد و محل‌هاي پر ازدحام روانه نکنيم و از آنجايي که بسياري از سالمندان درگير معضلات اسکلتي عضلاني نظير آرتروز، کمر درد و... هستند در هنگام خريد بايد از چرخ دستي استفاده کنند.
دلبري گفت: در روزهاي پاياني سال به دليل شلوغي و از سوي ديگري مشکلات جسمي سالمندان که توان مديريتي و حرکتي کمتري براي خود دارند سارقان در کمين اين افراد هستند که توصيه مي‌کنيم اين افراد تنها به خريد نروند.
وي اظهار کرد: سالمندان از لحاظ وضعيت جسمي و رواني از ساير گروه‌هاي سني حساس‌تر و متفاوت‌تر هستند و نبايد در خانه تکاني کارهاي سنگين و اقداماتي که به نردبان و چهارپايه نياز دارد به آنها محول شود، بلکه بايد بسته به سطح توانايي اين گروه ها از مشارکت آنها استفاده کنيم و کارهاي سبک و به دور از ارتفاع را به آنها پيشنهاد کنيم؛ زيرا بسياري از افراد سالمند داراي درجاتي از اختلالات تعادل و پوکي استخوان هستند و نبايد در خانه تکاني در معرض آسيب قرار بگيرند.
رئيس مرکز تحقيقات سالمندي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي در ادامه گفت: فرزنداني که والدين سالمند دارند و براي خانه تکاني به خانه آنها مي‌روند بايد بدانند، برخي سالمندان داراي درجات خاصي از آلزايمر هستند و بايد با هماهنگي و طبق نظر آنها وسايل خانه جابه جا شود و اگر اين گرو‌ه‌ها در جابجايي وسايل به مشکل بر بخورند به اختلالات رفتاري نيز مي‌انجامد که بايد جابه جايي وسايل با همکاري سالمندان انجام شود تا اين گروه‌ها آسيب‌هاي کمتري داشته باشند.
دلبري افزود: در ايام عيد مراقبين يا فرزندان سالمندان بايد توجه داشته باشند بسته به تيپ شخصيتي سالمندان آنها را در محافل شبانه دعوت کنند يا در خانه‌هاي آنان مهمان باشند زيرا آنها به اندازه جوانان حوصله ندارند و بيداري در ساعات پايان شب و شلوغي و ازدحام کودکان براي اين گروه‌ها مطلوب نيست و نبايد کاري کنيم که بعد از تعطيلات نوروز درگير عواقب متعدد شوند.
30 درصد سالمندان کشور تنها هستند
وي بيان کرد: سالمندان در صبح و بعد از خواب بعدازظهر وضعيت روحي بهتري دارند و بهتر است در نهايت آرامش در اين زمان‌ها به اين گروه ها سر بزنيم.
رئيس مرکز تحقيقات سالمندي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي گفت: علاوه بر سالمنداني که در آسايشگاه هستند تعدادي از سالمندان نيز در خانواده‌هاي نزديک به ما هستند که تنها بوده و اگر بدانيم تهديد سالمندي در کشور بيماري و فقر نيست، بلکه تنهايي است و نياز اصلي سالمندان رواني، اجتماعي و شادکامي است بهتر متوجه مي‌َشويم که بايد به اين گروه‌ها رسيدگي کنيم و آنها را تنها نگذاريم که ايام عيد يکي از بهترين زمان‌هاست.
دلبري اظهار کرد: از آنجايي که 30 درصد سالمندان کشور تنها هستند و در طول سال سفر و برنامه خاصي ندارند داشتن سفر با ملاحظات خاص،‌ با رضايت سالمندان و با توجه به شرايط جسمي و روحي سالمند و مشارکت سالمند در انتخاب منطقه و در نظر گرفتن توان سالمند در مسافت‌ها مي‌تواند نتايج مطلوبي براي اين گروه‌ها داشته باشد که توصيه ما اين است که سالمندان قبل از سفر با پزشک معالج خود مشورت داشته باشند و در خصوص تجويز داروها از نظر پزشک مطلع باشند و در ايام نوروز سالمندان بايد 1.5 برابر روزهاي سفر داروهاي خود را به همراه داشته باشند و براي نگهداري دارو شرايط استاندارد را در نظر بگيرند تا در طول سفر و ايام تعطيلات به مشکل بر نخورند.
وي گفت: با توجه به آمار بيماري هاي قلبي و عروقي در سالمندان فرزندان سالمندان و مراقبين بايد لخته شدن خون در عروق را در نظر داشته باشند و در طول سفر توقف در سفر و حرکت پاها را براي اين افراد مد نظر قرار دهيد.
رئيس مرکز تحقيقات سالمندي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي، آرتروز سالمندي را که موجب خشکي پاها و مفاصل مي‌شود را از ديگر نگراني هاي سالمندان دانست و گفت: مراقبين بايد در طول مسير با توقف‌هاي کوتاه سالمندان را در اين قضيه کمک کنند و در تنظيم ساعات دارو براي سالمندان توجه ويژه داشته باشند.
وي توجه به حجم مايعات سالمندان،‌ عدم تغيير سبک زندگي سالمندي در سفرهاي نوروزي ،‌ استفاده از کفش مناسب در سفرهاي نوروزي ،‌حضور سالمندان در طبيعت ،‌ رعايت ملاحظات دارويي سالمندان، مصرف منطقي آجيل خام در ايام نوروز و ساير موضوعات را از ملاحظات سفرهاي نوروزي سالمندان عنوان کرد.
دلبري در پايان گفت: سالمندان به دليل شرايط روحي و جسمي نيازمند حمايت هاي ويژ‌ه اي هستند و از آنجايي که حضور اين افراد مايه خير و برکت در زندگي است بايد در ايام نوروز و با رعايت ملاحظات خاص اين گروه‌ها را در محيط هاي عمومي و پرنشاط مشارکت داد تا اين گروه‌ها کيفيت زندگي را در سنين سالمندي احساس کنند./ باشگاه خبرنگاران جوان
 
بازدید کل:118617466 - بازدید ماهانه :13170942 - بازدید هفتگی :2332556
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co
info@cspf.ir