وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد:

ضرورت افزایش سهم پتروشیمی جم در بازارهای جهانی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست با مدیران رشد شرکت پتروشمی جم گفت: شرکت پتروشیمی جم از یک موقعیت برجسته در بین شرکت های پتروشیمی برخوردار است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، “محمد شریعتمداری ” در نشست با مدیران ارشد و مدیران رشد شرکت پتروشمی جم با حضور سرپرست صندوق بازنشستگی کشوری افزود: یقیناً تزریق یک فکر، ایده و نیروی جدید به رشد و تعالی شرکت کمک می کند و حضور آقای سعیدی به عنوان مدیرعامل در این شرکت نیز با همین هدف صورت گرفته است.
 
وی  تصریح کرد: با توجه به اینکه کشور ما بزرگترین دارنده منابع نفت و گاز جهان است باید در حوزه پتروشیمی نیز گام های بلندی برداریم. یکی از کارهایی که در این حوزه باید صورت بگیرد توجه به ایده آل های ما در حوزه افزایش سهم پتروشیمی ها در دنیا است و باید به عنوان جزیی از اجزای فعالیت های پتروشیمی نگاه بلند مدت و دورنگرانه ای به این امر داشته باشیم. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: همچنین در حوزه سیاستگذاری های پتروشیمی که به این وزارتخانه منتقل شده هم باید دقت نظر ویژه ای کنیم. علاوه بر این باید بین مجموعه های پتروشیمی یک هم افزایی بوجود آید.
 
شریعتمداری تمرکز در پتروشیمی ها را جزو برنامه های این وزارتخانه دانست و گفت: از طریق ایجاد شوراهای مشترک باید تلاش کنیم که این هم افزایی در مجموعه های پتروشیمی داخلی بوجود آید و باید ارتباط را با مجموعه وزارت نفت گسترده تر کرد تا به همگرایی بیشتری رسید.

وی در ادامه به برخی نکات مهم اشاره کرد و گفت: اتمام پروژ های نیمه کاره باید در دستور کار قرار گیرد و برای سرعت بخشیدن به کارها، این وزارتخانه آمادگی کامل دارد. همچنین برای به نتیجه رساندن فعالیت های شرکت باید برنامه زمان بندی دقیق و روشنی داشت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: همچنین از مجموعه بزرگی مثل شرکت جم انتظار می رود که ظرفیت های داخلی و استفاده از امکانات داخلی برای حل مشکلات فنی شرکت را محور فعالیتهای خود  قرار دهد و برای این منظور یک ماموریت و بخش جداگانه ای باید تعریف شود.

وی افزود: توجه به برنامه  های استراتژیک  مثل حاکمیت شرکتی و توسعه نرم افزاری هم باید روند روبه رشد داشته باشد. علاوه بر این هیات مدیره شرکت باید به عوامل انگیزشی هم نگاه ویژه داشته باشد. 

شریعتمداری افزایش صادرات را نیز یکی از محورهای فعالیت شرکت جم عنوان کرد و گفت: ما نیاز به صادرات داریم، در همین زمینه هم شرکت باید برنامه ریزی روشن و مشخص داشته باشد. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: برای توسعه فعالیت های پایین دستی توجه به مشارکتهای خرد یکی از کارهای خوبی است که می توان آن را انجام داد. در همین زمینه فعالیت های مشترک با صندوق ها و همچنین فعالیت شرکت با مجموعه بخش غیر دولتی می تواند از ارزش افزوده ای که از مجموعه تولیدات این شرکت در خارج از کشور می شود به داخل منتقل کرد. 

شریعتمداری، کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری در شرکت پتروشیمی جم را با اهمیت دانست و گفت: بهره وری نیروی انسانی، فناوری و مواد اولیه مورد مصرف در تولید که باعث کاهش هزینه کل می شود باید مورد توجه قرار گیرد. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: استفاده از ظرفیت های بومی یکی از مواردی است که باید بدان توجه کرد.

وی افزود: همچنین در حوزه شایسته سالاری و جوانگرایی باید قدم های مهمی برداشته شود و مردم بدانند که نحوه انتخاب مدیران و ارتقای کارشناسان بر مبنای شایسته سالاری است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: موضوع شفافیت نیزیکی از مباحثی است که در گزارشات خود باید به آن توجه داشته باشید. یقینا راه حل فروش و کارآمدی شرکت از مسیر موضوعاتی مثل شفافیت، شایسته سالاری و جوانگرایی می گذرد.

وی تصریح کرد: در بحث اطلاع رسانی نیز هرقدم خوبی که شرکت بر می دارد باید به اطلاع مردم برسد.
 
در این نشست سعیدی مدیر عامل پتروشیمی جم گزارش جامعی را از برنامه های شرکت  و طرح های پیش رو ارایه کرد .