کمک ۸۱ هزار میلیاردی دولت به صندوق‌های بازنشستگی در بودجه ۹۸

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تأکید رئیس جمهوری برای واگذاری بزرگ شرکت‌های شستا در سال آینده به‌منظور رها کردن بنگاهداری است، گفت: باید فعالیت‌های اقتصادی بنگاهداری را تبدیل به پیدا کردن یک پرتفوی مناسب از سهام کنیم و در نهایت سود قابل ملاحظه‌ای به بیمه شدگان برگردانیم.

محمد شریعتمداری در پاسخ به پرسشی پیرامون انتقادات و مخالفت‌های مطرح شده با اظهارات اخیر رئیس جمهوری مبنی بر واگذاری بزرگ شرکت‌های متعلق به شستا به بخش خصوصی در سال آینده‌، در حالی که این صندوق نهادی عمومی و غیردولتی بوده و اموال آن متعلق به دولت نیست به ایسنا گفت: فرمایشات رئیس جمهوری به طور کامل شنیده نشد، ایشان همان‌جا در ادامه آن جمله گفت که منظور بنده، مدیریت بنگاه‌های اقتصادی است.

وی افزود: در واقع این تأکیدات، همان جهت‌گیری بود که بنده هم در مجلس اعلام کرده بودم و جهت‌گیری عمومی ما هم به سمت فعالیت‌های اقتصادی برای جلوگیری از کاهش ارزش وجوهی است که بیمه شدگان در اختیار صندوق تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری می‌گذارند.

وزیر رفاه با بیان اینکه در همین زمینه باید فعالیت‌های اقتصادی بنگاهداری را به پیدا کردن یک پرتفوی مناسب از سهام تبدیل کنیم و در نهایت سود قابل ملاحظه‌ای به بیمه شدگان برگردانیم، گفت: اظهارات رئیس جمهوری به معنای رها کردن بنگاهداری است.

شریعتمداری درباره شائبه دخالت دولت در این زمینه اظهار کرد: بحث دخالت دولت مطرح نیست. اتفاقاً دولت برای کمک به صندوق‌ها وارد شده و اکنون ۸۱ هزار میلیارد تومان به‌دلیل مشکلات ساختاری صندوق‌های بازنشستگی کشوری و نیروهای مسلح در بودجه ۹۸ قرار داده است. در واقع نه تنها اتفاقی نمی‌افتد بلکه ۲۵ درصد کل بودجه عمومی برای کمک به صندوق‌ها کنار گذاشته شده است.

وی درباره روند پرداخت مطالبات تأمین اجتماعی از دولت در بودجه ۹۸ نیز گفت: وضعیت تأمین اجتماعی از دیگر صندوق‌ها پایدارتر است با این حال پرداخت مطالبات، دیر و زود دارد اما سوخت و ساز ندارد.