مدیرعامل صندوق در نشست با روسای کانون های بازنشستگی آموزش و پرورش:

اصلاح ساختار صندوق بازنشستگی کشوری در برنامه هفتم توسعه دنبال می شود

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد: اصلاح ساختار صندوق بازنشستگی کشوری و به‌ویژه تبدیل آن به «سازمان» را در برنامه هفتم توسعه دنبال می کنیم.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، «نعمت الله ترکی» در نشست با روسای کانون های بازنشستگان وزارت آموزش و پرورش سراسر کشور، با تبریک هفته معلم و قدردانی از پیشکسوتان حوزه آموزش و پرورش اظهار داشت: تشکیلات و ساختار صندوق بازنشستگی کشوری دچار نواقصی است که لازم است با برنامه ریزی کارشناسی به رفع آن بپردازیم.

وی با تاکید بر لزوم پیاده سازی برنامه ریزی در سطح کارشناسی و از پایین به بالا گفت: برنامه جامعی در حال تدوین است تا بر اساس آن بتوانیم تمامی خدمات و فعالیت های صندوق را به صورت شفاف به بازنشستگان عزیز عرضه کنیم.

ترکی با تصریح وجود قوانین بالادستی مناسب و ازجمله ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، افزود: لازم است اجرای این ماده قانونی پیگیری شود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری لزوم بررسی میزان رضایت مخاطبان در شرایط اداره این مجموعه به صورت سازمان یا صندوق را مورد توجه قرار داد و افزود: به نظر می رسد تعریف ساختار این مجموعه به صورت سازمان که جزو مطالبات بازنشستگان هم هست، موجب می شود که بتواند مستقل تر و ساختارمندتر به ارائه خدمت و اداره بخش های مختلف بپردازد.

ترکی وجود لایه های مختلف مدیریتی و تصمیم گیری را موجب ایجاد اشکال در انجام بسیاری از فعالیت ها و برنامه های مورد نظر برای کاهش وابستگی به منابع عمومی و طراحی خدمات رفاهی و اجتماعی برشمرد و تاکید کرد: با اصلاح ساختار، می توانیم مشکلات موجود را تا حد زیادی کاهش دهیم.

ترکی سرمایه گذاری و طرح های توسعه ای را به عنوان یکی از سه حوزه برنامه ریزی شده برای سال پیش رو معرفی کرد و گفت: می توان با تکیه بر برنامه ریزی و سرمایه گذاری مناسب در حوزه پتروشیمی و نفت و گاز بخش مهمی از منابع مالی حقوق بازنشستگان را تامین کرد.

وی سرمایه گذاری در حوزه فولاد برای تکمیل زنجیره این محصول استراتژیک را یکی دیگر از برنامه های حوزه اقتصادی عنوان کرد و گفت: در این حوزه سرمایه عظیمی وجود دارد که به دلیل نقص در زنجیره تولید، سودآوری به حداقل ممکن رسیده است. برنامه ما اجرای طرح های توسعه سرمایه گذاری است که به امید خدا در حال انجام آن هستیم.

ترکی با بیان اینکه «در بودجه امسال ۲۸۰هزار میلیارد تومان منابع برای پرداخت حقوق پیش بینی شده است» گفت: با ادامه شرایط فعلی در صندوق و ساختار معیوب فعلی، تا سال ۱۴۰۵ ما به بیش از ۶۰۰هزار میلیارد تومان منابع مالی برای پرداخت حقوق نیاز خواهیم داشت که به طور قطع برای تامین آن نمی توانیم به منابع دولتی تکیه کنیم؛ بنابراین افزایش سرمایه گذاری و طرح های توسعه به صورت کلان یک نیاز جدی برای شرایط امروز و آینده صندوق بازنشستگی است.

وی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست تا به اصلاح ساختار صندوق بازنشستگی کشوری در برنامه هفتم توجه کنند، تا بخش مهمی از مشکلات این صندوق برای خدمت رسانی مناسب به بازنشستگان و انجام سرمایه گذاری های کلان اقتصادی حل و فصل شود.

او درباره موضوع درمان و سلامت بازنشستگان نیز اظهار داشت: این حوزه دومین محور برنامه های صندوق بازنشستگی پس از حوزه اجتماعی و معیشت بازنشستگان است و در کنار بیمه پایه که این عزیزان از آن بهره‌مند هستند، باید از خدمات بیمه تکمیلی مناسبی نیز استفاده کنند.

وی حوزه فرهنگی و رفاهی صندوق را سومین محور برنامه های صندوق برای سال ۱۴۰۲ عنوان کرد و افزود: به واقع برنامه هایی که در این حوزه تا پیش از این وجود داشته کارهای فرعی حوزه فرهنگی بوده است.

او با بیان اینکه اطلاع کافی از مشکلات و نیازهای واقعی بازنشستگان در لایه های مختلف و در جغرافیای کشور نداریم، گفت: بنابراین، تصمیم ها و طرح های ما نیز از بالا به پایین صورت می گیرد و ممکن است نیازهای اصلی را برطرف نکند.

ترکی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: برای تامین مسکن بازنشستگان فاقد مسکن، نیازمند همراهی کانون های بازنشستگی و مدیریت های استانی هستیم تا آمار درستی از بازنشستگان فاقد مسکن جهت معرفی به سازمان زمین و مسکن تهیه شود.