با حضور مدیرعامل و مدیران زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری؛

سند راهبردی و برنامه جامع مشترک صندوق بازنشستگی کشوری در حوزه اقتصادی رونمایی شد/ سهم حوزه اقتصادی در تامین منابع حقوق بازنشستگان تا ۵سال آینده باید به ۵۰درصد برسد

سند راهبردی و برنامه جامع مشترک صندوق بازنشستگی کشوری برای حوزه اقتصادی و ۵هلدینگ تابعه این صندوق با حضور مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، مدیران اقتصادی، مدیران عامل هلدینگ های تابعه رونمایی شد.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، «نعمت الله ترکی» در جمع مدیران اقتصادی صندوق و هلدینگ های تابعه آن با اشاره به فلسفه وجودی صندوق بازنشستگی گفت: رویکرد صندوق حفظ عزت و کرامت بازنشستگان عزیز و ارائه خدمت مناسب به این عزیزان است و برای تحقق آن باید برنامه جامع و مناسبی داشته باشیم به ویژه اینکه در سالهای اخیر تراز ورودی و خروجی صندوق بهم خورده و نوعی ناترازی در آن وجود دارد.

ترکی با بیان اینکه «اصلاحات ساختاری و پارامتریک صندوق بازنشستگی برای ثبت در برنامه هفتم توسعه تدوین و ارائه شده است» گفت: به عنوان مثال در حوزه اصلاحات پارامتریک بحث سن بازنشستگی مطرح است که باید به تدریج از ۵۰سال کنونی به ۵۲ سال افزایش یابد. در بسیاری از کشورها سن بازنشستگی زیر ۶۰سال وجود ندارد که این مساله باید اصلاح شود.

وی افزود: در حوزه ساختاری صندوق نیز نیازمند اصلاحاتی هستیم تا به کاهش ناترازی صندوق کمک کند.

ترکی چشم انداز این صندوق تا پایان سال ۱۴۰۵ را در سه محور عمده دسته بندی کرد و گفت: نخستین محور «شفافیت تثبیت شده در همه حوزه ها» است؛ یعنی در هر حوزه ای از خدمات تا سایر فعالیت ها باید برای خودمان و برای ذینفعان و به خصوص کسانی که خدمت گیرنده هستند همه مسائل شفاف و مشخص باشد. ضمن اینکه این خدمت یا سیاست باید تثبیت شده باشد تا براساس نظر شخصی افراد تغییر نکند.

وی تصریح کرد: دومین محور «پایداری مالی ترمیم شده» است به این معنا که ما تا ۵سال آینده باید پایداری منابع را در صندوق بازنشستگی ایجاد کنیم و منابع موجود را نیز ترمیم کنیم. اکنون بیش از ۸۷درصد منابع صندوق را دولت تامین می کند که با وجود حوزه اقتصادی و فعالیت های این بخش در تناقض است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، سومین چشم انداز این صندوق را در ۵سال آینده «بازدهی اقتصادی بهبودیافته» عنوان کرد و گفت: در همه دنیا وقتی فعالیت اقتصادی را آغاز می کنند، جایگاه و نقش آن را در GDP آن کشور مشخص می کنند؛ ما در صندوق بازنشستگی علاوه بر تامین منابع مالی مورد نیاز باید به دنبال نقش آفرینی در اقتصاد کشور نیز باشیم.

اولین گام؛ ساماندهی هلدینگ ها و شرکت های تابعه

ترکی در ادامه سخنان خود با طرح این سوال که چه باید کنیم تا به چشم انداز و اهداف تعیین شده دست یابیم، اظهارداشت: اولین گام در این بخش ساماندهی هلدینگ ها و شرکت های تابعه صندوق است که درحال حاضر با پراکندگی و جزیره ای بودن آن ها مواجه هستیم. ما باید این بخش را به نوعی سامان دهیم تا همه شرکت ها همپای یکدیگر کارکرده و خروجی مناسبی ارائه کنند؛ هدف گذاری ۵ساله ما تامین ۵۰درصد منابع مورد نیاز از محل فعالیت های اقتصادی است.

وی با بیان اینکه «هلدینگ های صندوق بازنشستگی براساس سند چشم انداز، به ۵هلدینگ تخصصی دسته بندی شده اند» گفت: نخستین هلدینگ تخصصی صندوق «هلدینگ انرژی» است که در بخش های نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی فعالیت می کند. در حال حاضر برنامه مدون و مشخصی در حوزه مدیریت نفت و پایین دست و بالادست آن نداریم، درحالیکه ظرفیت های بسیار زیادی برای تامین منابع مالی وجود دارد.

ترکی تاکید کرد: باید وارد طرح های توسعه سرمایه گذاری در بخش نفت شویم. در حوزه پتروشیمی هم کارهای خوبی انجام شده اما همه بار فعالیت اقتصادی بر دوش پتروشیمی جم گذاشته شده است، در صورتی که باید به سمت توسعه در این بخش حرکت کنیم که در همین مدت هم ۶تا۷ میلیارد یورو سرمایه گذاری صورت گرفته است.

وی هلدینگ «صنعت و معدن» را دومین هلدینگ تخصصی و مهم صندوق بازنشستگی عنوان کرد و اظهارداشت: این هلدینگ یا همان آتیه صبا، نیازمند کارهای اساسی و ساماندهی بیشتری است و باید به صورت ملی و فراملی حرکت کند.

به همین مقدار قانع نباشیم؛ باید کارهای اساسی و کلان انجام دهیم

ترکی ادامه داد: فولاد یکی از صنایع مهم و بزرگ در ذیل این هلدینگ است که برنامه ریزی درستی برای آن نشده است. تکمیل زنجیره در این حوزه بسیار اهمیت دارد و باید با اجرای طرح های توسعه و سرمایه گذاری و درنظر گرفتن این نکته که به همین مقدار قانع نباشیم، حرکت های اساسی در این هلدینگ شکل بگیرد.

وی اضافه کرد: از تامین مواد اولیه تا تولید محصولات مورد نیاز یعنی از بالادست تا پایین دست مسائلی وجود دارد و باید برای آن برنامه ریزی شود. این هلدینگ هم برای صندوق بازنشستگی و هم برای کشور دارای اهمیت است و محصولات استراتژیکی تولید می کند که در کشورمان و در خارج از کشور به آن نیاز است.

ترکی با تاکید بر اینکه در همین بخش به معدن توجه کافی نشده است و ظرفیت های آن مغفول مانده، گفت: امروز اگر واحدی بخواهد به تامین منابع پایدار صندوق بازنشستگی کمک کند، حوزه معادن است. باید به معدن برای تکمیل زنجیره تولید توجه کنیم؛ صنایعی که در دنیا کارهای بزرگی انجام می دهند و سودآوری های زیادی دارند و ما به راحتی به این سرمایه های عظیم دراختیار خود، بی توجهی کردیم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، هلدینگ «صنایع غذایی، کشاورزی و دارویی» را سومین هلدینگ این صندوق در سند چشم انداز ۵ساله عنوان کرد و افزود: در کشورمان مجموعه های کوچک و گم نامی هستند که بازدهی بالا و حجم تولید و سودآوری مطلوبی دارند؛ ما سرمایه بزرگی مثل صنایع شیر ایران که از سال ۱۳۳۳ تاسیس شده را در اختیار داریم که در سطح جامعه شناخته شده است.

 

شکل گیری منطقه ویژه صنایع غذایی کشور

او تصریح کرد: می توان در همین حوزه منطقه ویژه اقتصادی صنایع غذایی کشور را که متولی آن صندوق بازنشستگی باشد راه اندازی کرد که البته برای آن درحال برنامه ریزی هستیم. باید از ظرفیت های موجود و در اختیار به بهترین شکل استفاده کنیم.

ترکی یادآور شد: در مجموعه اقتصادی ما شرکت های حمل و نقل و انبار کالا وجود دارد که وقتی در قالب یک زنجیره به آن نگاه کنید، ثروت و ظرفیت هایی که در اختیارمان قرار دارد را بهتر درک خواهید کرد. این فرصت اکنون برای همه ما وجود دارد که با برنامه ریزی درست و استفاده از این ظرفیت ها، منابع لازم را برای بازنشستگان عزیزمان فراهم کنیم.

وی مهم ترین ضعف حوزه اقتصادی را بی برنامگی و سردرگمی هلدینگ ها و شرکت ها عنوان کرد و گفت: تا زمانیکه به شرایط فعلی و میزان بازدهی و عملکرد موجود راضی و قانع باشیم، کار پیش نخواهد رفت. ما نیازمند اجرای طرح های توسعه، پروژه ها و مگاپروژه هایی هستیم که پاسخگوی حجم سرمایه های در اختیارمان باشد.

ترکی تاکید کرد: هرجای ایران اسلامی را که نگاه کنید، ثروت وجود دارد؛ باید نگاهمان را عوض کنیم و با فکر و برنامه‌ریزی حرکت کنیم تا بتوانیم در ۵سال آینده سهم درآمد سرمایه گذاری برای پرداخت حقوق بازنشستگان را به ۵۰درصد برسانیم؛ قطعا با شرایط کنونی نمی توان به این هدف دست یافت.

ترکی هلدینگ «گردشگری و حمل و نقل» را به عنوان چهارمین هلدینگ صندوق نام برد و گفت: بلاتکلیفی در این بخش کار دست ما داده است؛ درحالی که در فضای گردشگری امروز دنیا، صندوق بازنشستگی هم هتل های مناسب در سراسر کشور دارد، هم ظرفیت حمل و نقل مسافر را دارد و هم شرکت گردشگری مثل پرشین گلف را دارد.

 

لزوم تعیین تکلیف سهام ایرانگردی و جهانگردی

وی مهم ترین استراتژی در این بخش را تعیین تکلیف سهام شرکت ایرانگردی و جهانگردی عنوان کرد و گفت: ۵۰درصد سهام این شرکت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری و ۵۰درصد آن متعلق به تامین اجتماعی است و اگر قرار است در حوزه گردشگری جدی و با برنامه فعالیت کنیم باید هرچه سریعتر این سهام تعیین تکلیف شود.

او تصریح کرد: شرایط فعلی حاکم در این بخش کارآمد نیست؛ می توان با استفاده از نیروی متخصص، متعهد و علاقه مند موجود و همچنین زیرساخت های در اختیار و استفاده از یک نشان تجاری قدیمی و شناخته شده این حوزه را بازسازی کرد و بخش گردشگری صندوق را رونق داد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری هلدینگ مالی را پنجمین هلدینگ این صندوق عنوان کرد و گفت: کل رویکرد ما در حوزه اقتصادی و بحث شفافیت در این هلدینگ خلاصه می شود. بورسی شدن شرکت ها و خداحافظی با بنگاه داری باید در این بخش برنامه ریزی شود. بورسی شدن شرکت از نظر سودآوری برای صندوق بازنشستگی اهمیت ویژه ای دارد که باید این سیاست تسهیل شود.

وی با بیان اینکه «در کنار سند راهبردی باید بازنگری و اصلاحاتی نیز در مجموعه ها صورت گیرد» تاکید کرد: باید از ریخت‌وپاش‌های موجود جلوگیری شود. این اموال و سرمایه ها متعلق به بازنشستگان و افرادی است که این ها را به امانت در اختیار ما گذاشته اند. معنا ندارد با چنین شرایطی، فردی عضو هیات غیرموظف هیات مدیره باشد و از روز اول به دنبال ماشین خارجی و حقوق های بالا باشد.

ترکی افزود: به همین دلیل هم دستور جمع آوری و فروش کلیه ماشین های خارجی مدیران عامل و اعضای هیات مدیره هلدینگ ها و شرکت های وابسته صادر شده تا از محل آن در طرح ها و چرخه توسعه ای بهره برداری شود. در بحث اموال و دارایی نیز همین مساله صادق است و باید به دنبال ایجاد ارزش افزوده باشیم.

ترکی در جمع بندی سخنان خود، گفت: سند جامع و کامل برنامه راهبردی صندوق در حوزه اقتصادی با همکاری کل مجموعه تدوین شده است که پس از اصلاحات لازم، ابلاغ می شود تا سرلوحه کارمان قرار گیرد.

او با تاکید بر لزوم پیگیری و ساماندهی کمیته های پیشنهادی، گفت: رویکرد خوبی نسبت به حوزه اقتصادی وجود دارد و لازم است مدیران هلدینگ ها با مدیران شرکت های زیرمجموعه جلسه بگذارند و امور را پیگیری و ساماندهی کنند.

در این نشست، ضمن رونمایی و تشریح سند راهبردی و برنامه جامع مشترک صندوق بازنشستگی کشوری در حوزه اقتصادی، بر این نکته تاکید شد که از ۱۸۸ شرکت موجود، ۳۵ شرکت بورسی است که ۶۵درصد سودآوری بخش اقتصادی صندوق از محل فعالیت این تعداد شرکت بورسی است. ضمن اینکه ۱۹ شرکت نیز که عمدتا مدیریتی و کنترلی محسوب می شوند، دارای زیان انباشته هستند. براساس این گزارش، در سال ۱۳۸۶ بیش از ۵۵درصد از منابع صندوق بازنشستگی کشوری از محل کسورات دریافتی از شاغلین تامین می شده در حالی که این عدد امروز به ۱۲.۸ درصد رسیده است.