مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری:

با سیاست گذاری و برنامه‌ریزی ۵ساله، آینده روشنی برای صندوق بازنشستگی کشوری در پیش است

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با تشریح اقدامات و برنامه های سال ۱۴۰۲ به ویژه در حوزه اقتصادی، تاکید کرد: با سیاست گذاری های انجام شده و سند راهبردی اقتصادی که هفته آینده به هلدینگ ها ابلاغ خواهد شد، آینده روشنی برای صندوق بازنشستگی کشوری قابل پیش بینی است.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، «نعمت الله ترکی» ضمن تبریک فرا رسیدن روز معلم به بازنشستگان کشوری به ویژه معلمان پیشکسوت این صندوق گفت: خدمت به بازنشستگان عزیز از مهم ترین وظایف صندوق بازنشستگی است که جمعیتی حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار بازنشسته عزیز را تحت پوشش خود قرار داده که از این جمعیت ۶۰ درصد بازنشستگان عزیز وزارت آموزش و پرورش هستند؛ بنابراین جا دارد روز معلم را به تمامی بازنشستگان پیشکسوت آموزش و پرورش و معلمان عزیزمان تبریک عرض کنم.

ترکی با بیان اینکه «در چندماه اخیر که عهده دار مسئولیت مدیرعاملی صندوق بازنشستگی شدم برنامه‌های صندوق را در حوزه خدمت رسانی به دو بخش تقسیم بندی کردیم» افزود: حوزه اجتماعی به عنوان یکی از اولویت های اصلی صندوق محسوب می‌شود که در این بخش تامین به موقع حقوق و اجرای قوانین از اهمیت ویژه ای برای ما برخوردار بوده است.

وی ادامه داد: در این بخش «پرداخت به موقع حقوق» جزء سیاست های اصلی و اولویت های صندوق قرار گرفت که خوشبختانه تا به امروز این وعده محقق شده و حقوق بازنشستگان عزیز هر ماه در موعد مقرر پرداخت شده است که امیدوارم همچنان نیز تداوم داشته باشد و مشکلی در بحث پرداخت حقوق بازنشستگان نداشته باشیم.

ترکی تصریح کرد: بخش دیگر وظایف صندوق بازنشستگی، حوزه فرهنگی و خدمات رفاهی و خدمات مربوط به حوزه سلامت و درمان و بهداشت بازنشستگان عزیز است که تلاش کردیم در این حوزه گام های جدیدی را برداریم.

 

۸هزار میلیارد تومان از مطالبات مراکز درمانی تا پایان ۱۴۰۱ پرداخت شد

به گفته وی، در حوزه بهداشت، درمان و سلامت بازنشستگان، تا پایان سال ۱۴۰۱ معوقاتی وجود داشت که ارائه خدمات درمانی و سلامت را به بازنشستگان دچار چالش کرده بود؛ بنابراین، تلاش کردیم این مسئله جبران شود و تا پایان سال ۱۴۰۱ مبلغی حدود ۸ هزار میلیارد تومان از مطالبات ‌کل مراکز درمانی طرف قرارداد در سراسر کشور تسویه و پرداخت شده است.

وی افزود: درحال حاضر هیچ‌گونه بدهی و معوقه ای نسبت به مراکز درمانی از سال های گذشته و سنوات قبل نداریم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگی، چه در بخش خدمات رفاهی و چه در زمینه برنامه های ورزشی اقدامات خوبی انجام شده است، گفت: به عنوان مثال پرداخت تسهیلات ضروری و وام ضروری به بازنشستگان نسبت به سال گذشته تقریباً دو برابر شده است که جای قدردانی از بانک عامل دارد.

ترکی ادامه داد: مسائل مربوط به حوزه گردشگری و هتلینگ نیز در حال پیگیری است و در بخش سفرهای سیاحتی و زیارتی برنامه‌ریزی مناسبی در حال انجام است. امسال برنامه داریم تا در کلیه مراکز استانها مجتمع های رفاهی، فرهنگی و ورزشی که متناسب با وضعیت جسمی بازنشستگان عزیز باشد، ساخته و راه اندازی خواهد شد و منابع بسیار خوبی نیز در این حوزه از محل اموال و املاکی که وجود داشته و امکان تبدیل شدن به ثروت را داشته است، برای این حوزه به کارگیری خواهد شد و در اختیار بازنشستگان عزیز قرار خواهد گرفت.

 

سند راهبردی حوزه اقتصادی هفته آینده به هلدینگ ها ابلاغ می شود

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ناترازی که این صندوق با آن روبرو است، گفت: در حوزه اقتصادی تلاش شده تا برای اولین بار نسبت به تدوین سند راهبردی حوزه اقتصادی اقدام شود که این سند تا هفته آینده آماده شده و به تمامی هلدینگ ها و شرکت های تابعه جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

وی دراین باره توضیح داد: بر اساس این سند راهبردی، شرکت هایی که در ذیل صندوق بازنشستگی کشوری فعالیت می کنند، در بخش‌های مختلفی از جمله احتساب سود و زیان شرکت ها و محاسبات مربوط به آن و در نتیجه انحلال شرکت‌های زیان‌ده و مجموعه‌هایی که نمی توانند انتظاری که صندوق بازنشستگی در بحث تأمین منابع مالی از آن ها دارد را برآورده کنند، برنامه ریزی شده است.

ترکی تصریح کرد: شرکت هایی هستند که به صورت موازی فعالیت می کنند که بحث ادغام این شرکت ها را در دستور کار داریم.

 

طرح های توسعه و سرمایه گذاری های اقتصادی دردستور کار قرار دارد

وی با بیان اینکه «بحث سرمایه گذاری و طرح های توسعه در سالهای گذشته متاسفانه مغفول مانده بود» اظهارداشت: با دستور مقام معظم رهبری در خصوص تعیین شعار سال و «مهار تورم و رشد تولید» و از آنجایی که دولت محترم و جناب آقای دکتر رئیسی نیز تاکید داشتند که در سال ۱۴۰۲ تمامی سازمانها و شرکتها و مجموعه های اقتصادی حتماً برنامه تحولی داشته باشند، صندوق بازنشستگی نیز این موضوع را سرلوحه برنامه های خود قرار داده و طرح های سرمایه گذاری و توسعه را در بخش های مختلف از جمله انرژی، معدن، صنایع غذایی و کشاورزی برنامه ریزی کردیم و در دستور کار قرار دادیم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ادامه داد: امروز باید طرح های توسعه و سرمایه گذاری و تامین منابع مالی که در راستای سیاست های صندوق بازنشستگی است آغاز شود؛ به عنوان مثال، در حوزه پتروشیمی ۹ طرح و پروژه جدید برنامه ریزی شده است که در دو سفر اخیر ریاست محترم جمهور به عنوان مصوبه سفر تعیین شدند که رقمی حدود ۴ میلیارد یورو سرمایه گذاری در بخش پترو پالایشگاه و ۲ میلیارد یورو نیز در بخش پتروشیمی سرمایه گذاری برای آن ها درنظر گرفته شده است.

ترکی همچنین یادآور شد: در حوزه صنایع فولادی و معادن نیز برای اولین بار دو طرح بزرگ در استان خوزستان در سفر اخیر ریاست محترم جمهوری کلنگ زده شد که با تأمین منابع ۵۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام می شود و تکمیل زنجیره صنعت فولاد که از تولید مواد اولیه آغاز شده و پس فراوری به خروج محصول می انجامد را درپی خواهد داشت و این حوزه به نوعی سامان می گیرد.

او با تاکید بر اینکه «در بخش مواد اولیه و معادن، برای اولین بار بحث اکتشاف معادن سنگ آهن را پیگیری کردیم» گفت: برنامه‌ریزی برای توسعه سرمایه گذاری در بحث پتروپالایشگاهی در شهرستان مسجدسلیمان استان خوزستان برنامه ریزی شده که امیدواریم در خرداد ماه کلنگ آن به زمین زده شود.

 

سرجمع طرح های سرمایه گذاری و توسعه حدود ۱۰میلیارد دلار است

به گفته ترکی، سر جمع بخش های سرمایه گذاری و توسعه ای در برنامه صندوق در حوزه انرژی مثل نفت، پتروشیمی، گاز و نیروگاهی چیزی حدود ۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری است که انشالله محقق شود.

ترکی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه صنایع غذایی و کشاورزی نیز گفت: خوشبختانه کارهای خوبی انجام شده و حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بیشتر مناطق محروم سراسر کشور انجام دادیم که جزو سیاست‌های کلی صندوق بازنشستگی کشوری بودند و پروژه هایی را در راستای برنامه‌های راهبردی صندوق اجرایی خواهیم کرد.

 

به دنبال تامین منابع مالی از حوزه اقتصادی و ایجاد درآمد پایدار برای صندوق هستیم

وی همچنین گفت: در راستای بازدهی اقتصادی بهبود یافته که جزو چشم انداز توسعه صندوق بازنشستگی کشوری در نظر گرفته‌ایم، با توجه به تعهد و تضمینی که در راستای اجرای سیاست های تدوین شده، مقرر شده است که تا پایان ۵ سال بتوانیم ۵۰ درصد از منابع مورد نیاز خود را از محل حوزه های اقتصادی تامین کنیم و بتوانیم درآمد پایدار مالی را برای مجموعه عزیزان بازنشستگان کشوری داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در بخش پتروشیمی ها ارزش دارایی که لحاظ کرده بودیم تقریبا در حوزه انرژی پورتفوی بورسی مان ۵۰ همت نشان می داد که طی این چهار ماهه الحمدلله به نزدیک به ۸۵ همت رسیده است و امیدواریم بتوانیم با این افزایش مشکلی را که در حوزه تامین منابع داشتیم مرتفع کنیم.

ترکی تاکید کرد: بررسی‌ها نشان داده است که باید از نظام بنگاه‌داری فاصله بگیریم و خداحافظی کنیم و به سمت سهامداری برویم و شرکت هایی که فعالیت غیر بورسی داشتند را به سمت بورسی شدن سوق بدهیم.

ترکی با بیان اینکه «در سال ۱۴۰۲ افزایش حقوق ۲۰درصدی را با توجه به ضوابط بودجه کشور اجرایی کردیم و الحمدلله در فروردین ماه احکام این عزیزان صادر شد و حقوق آنها را توانستیم با ۲۰ درصد افزایش بپردازیم» گفت: میانگین حقوق از ۹ میلیون و ۴۰۰هزار تومان به حدود ۱۱میلیون و ۳۰۰هزار تومان رسیده که البته رقم ناچیزی است و شرمنده ایم ولی تمام تلاش خود را کردیم و آنچه را که در قانون و ضوابط اجرایی بوده تقریباً توانستیم انجام دهیم.

وی با اشاره به جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان در سال جاری گفت: در بخش پرداخت حق اولاد تقریبا افزایش دو برابری را نسبت به سال ۱۴۰۱ داشتیم و برنامه‌های دیگری که انشاءالله امیدواریم در راستای این سند راهبردی که تدوین کرده‌ایم در همه بخش ها بتوانیم پوشش دهیم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در پایان اظهارداشت: با توجه به تاکید دولت محترم و ریاست محترم جمهوری و دغدغه همیشگی ایشان نسبت به بازنشستگان عزیز، تاکید ما بر این است که بتوانیم برنامه هایمان را به صورت تحولی قرار بدهیم و بتوانیم انشاءالله برنامه هایمان را محقق کنیم.