مدیرعامل صنایع شیر ایران:

مصرف لبنیات با سلامت مردم گره خورده است

مدیرعامل صنایع شیر ایران اظهار داشت: مصرف لبنیات با سلامت مردم گره خورده است و با کاهش مصرف لبنیات بیماری هایی از جمله پوکی استخوان خود را نشان می دهد که متأسفانه براساس آمار موجود سن پوکی استخوان در کشور به ۴۲ سال رسیده است.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، به نقل از سایت خبری جامع نیوز، علی اصغر محمدپور مدیرعامل صنایع شیر ایران، در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: بعداز آزاد سازی یارانه کالاهای اساسی، مصرف فرآورده های لبنی از ۶۰ کیلوگرم موجود ۲۸ درصد کاهش یافت، اما در حال حاضر مصرف کمی افزایش یافته است و با این وجود در مقایسه با قبل از اردیبهشت ماه سال جاری شاهد ۱۷ درصد کاهش مصرف هستیم.

وی افزود: براساس آمار رسمی، سرانه مصرف لبنیات در کشور ۷۵ کیلوگرم اعلام شده، اما در واقع براساس آمار تولید سرانه مصرف ۶۰ کیلوگرم در سال است که بعد از طرح اصلاح یارانه ها و مردمی سازی آن شاهد کاهش دوباره مصرف این محصول هستیم.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لبنی ادامه داد: در کشورهای پیشرفته مصرف سرانه شیر تا ۴۵۰ کیلوگرم است، اما در کشور ما آمار مصرف شکر، سیگار و نوشابه که کالای ناسالم برای سلامت افراد به حساب می آید، بالاتر از میانگین‌های جهانی است.

کاهش مصرف لبنیات تاحدی جبران شد

محمدپور تصریح کرد: برای مصرف شیر می تواند فرهنگ سازی بیشتری صورت گیرد؛ می توان بخشی از یارانه را به طور مستقیم به مصرف فرآورده‌های لبنی اختصاص داد.

وی ادامه داد: بعد از مردمی سازی یارانه ها قیمت هر کیلوگرم شیر خام از ۶هزار و ۴۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان افزایش یافت و نرخ حمل و نقل ۳۵ درصد دستمزد به طور میانگین ۵۱ درصد مواد بسته بندی ۱۰۰ درصد افزایش یافت و در این شرایط نمی توان محصولات لبنی را با قیمت قبل عرضه کرد. اما این گرانی‌ها را نباید با گران‌فروشی اشتباه گرفت.

محمدپور گفت: بعد از آزادسازی یارانه ها مفت فروشی فرآورده های لبنی به کشورهای همسایه تمام شده است که این موضوع تصمیم مناسبی توسط دولت بود، زیرا ما پیش از این محصولات لبنی خود را با قیمت ناچیزی صادر می کردیم اما اکنون با وجود کاهش وزنی صادرات میزان ارز آوری افزایش یافته و محصولات ما با قیمت های بالاتری به دیگر کشورها صادر می شود.

وی ادامه داد: با این وجود قیمت تمام شده فرآورده های لبنی در ایران در مقایسه با کشورهای دیگر پایین تر است، زیرا کماکان یارانه های پنهانی مانند دستمزد، کرایه وانرژی با قیمت پایین وجود دارد و محصول ما را رقابتی می کند، اما لازم است که بر روی بازارپسندی تلاش های بیشتری انجام شود.

قیمت گذاری دستوری سبب سود حداقلی صنایع لبنی شده است

محمدپور گفت: ۴ قلم محصول لبنی که دارای قیمت مصوب هستند، به صورت نامحدود تولید و عرضه می شوند و ما محدودیتی برای آنها نداریم. تمامی ۱۷ کارخانه صنایع شیر ایران بدون محدودیت چهار قلم کالای پرمصرف مشمول قیمت‌گذاری را تولید و در بازار عرضه می‌کنند.

محمدپور تصریح کرد: قیمت‌گذاری دستوری این چهار محصول لبنی باعث شده تا تولید با حداقل سود ممکن انجام شود و یک قلم کالا با قیمت مصوب نیز زیان‌ده است.

وی متذکر شد: ادامه روند کنونی در شرایطی مقدور خواهد بود که قیمت‌گذاری بقیه محصولات لبنی بر اساس عرضه و تقاضا در بازار تعیین شود و دستگاه‌های نظارتی در این زمینه با صنعت لبنیات همکاری داشته باشند.