معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جریان بازدید از کارخانه پگاه:

صیانت از حوزه کار و ارتقای ایمنی، برنامه جدی وزارت مردم است/افتتاح خطوط تولید پگاه با توان متخصصان داخلی قابل تقدیر است

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: صیانت از حوزه کار و ارتقای ایمنی، کاهش حوادث و آموزش نیروی کار، در صدر برنامه های این وزارتخانه قرار دارد.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علی حسین رعیتی‌فرد، در جریان بازدید از کارخانه شرکت صنایع شیر ایران (پگاه) گفت: تمرکز دشمن در سال های گذشته بر ایجاد چالش در حوزه اقتصادی و ایجاد مشکلات بین کارگران و تولیدکنندگان بوده است و باعث شده تا تأمین بعضی از مواد اولیه و زنجیره تولید و فروش با مشکلاتی روبرو شود.

رعیتی فرد گفت: در این جنگ اقتصادی، همه موظف هستند تا به تولیدکنندگان کمک کنند؛ چراکه با تعطیلی هر کارخانه، سنگری از دست می رود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه، «دشمن با جنگ رسانه‌ای، روانی و اقتصادی سعی دارد به ما آسیب برساند»، گفت: موقعیت ژئوپولیتیک کشور در غرب آسیا ممتاز است و اگر در حوزه های پرچالش توانمند شود، دیگر اجازه نخواهد داد نظام سلطه تعیین تکلیف کند.

او همچنین با بیان اینکه «دشمن درصدد جداسازی اقشار مختلف از نظام است»، ادامه داد: باید با استفاده از تمامی توان و ظرفیت های موجود، دغدغه های جامعه کارگری را به حداقل رساند؛ در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیز تلاش داریم تا موانع تولید را برطرف کنیم.

باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد

وی، امنیت شغلی، مسکن و معیشت را از مشکلات اصلی جامعه کارگری برشمرد و افزود: تحریم ها، تورم و مشکلات اقتصادی این مشکلات را با چالش جدی روبرو کرده، اما باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد. امروز تلاش، خلاقیت جوانان، کارگران و کارفرمایان اجازه نمی‌دهد چرخ کشور به هر دلیلی متوقف شود.

وی در ادامه با اشاره بررسی اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل با توجه به بخشنامه ابلاغی وزیر افزود: کارگران باید براساس تجربه، تخصص و پست کاری، حقوق و مزد دریافت کنند.

معاون روابط کار با تاکید بر اجرای موارد دیگر از این بخشنامه و تصریح قانون کار در فصل ششم آن در خصوص تشکیل تشکل های کارگری شامل شورای اسلامی کار انجمن صنفی کارگران و مجمع نمایندگان کارگران که به تقاضای کارگران و همیاری کارفرمایان خاطر نشان کرد: تشکیل این تشکل ها در مجموعه های وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و با هدف پیگیری مطالبات و به حداقل رساندن دغدغه‌های جامعه کار و تولید مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

رعیتی فرد، بر تشکیل کمیته انضباطی در مراکز تولید صنعتی و کمیته حفاظت فردی، ایمنی و بهداشت محیط کار به منظور صیانت از نیروی کار تاکید کرد.

وی با بیان اینکه «وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی به اصل سه جانبه گرایی معتقد است تا با جلب نظر شرکای اجتماعی ، برگزاری منظم نشست ها و نسبت به رفع و حل دغدغه های جامعه کارگری تصمیم‌گیری شود» گفت: شورای عالی کار، شنبه سوم هر ماه تشکیل و حقوق، دستمزد و نظرات کارگران بررسی می شود تا با تنظیم روابط میان کارگر و کارفرما به یک نتیجه خوبی برای حقوق سال آینده برسیم و دغدغه‌های معیشتی را کمتر کنیم.

تلاش دولت برای مهار تورم

او با تاکید بر اینکه دولت در تلاش است تورم را کنترل کند تا نتیجه آن بر سفره کارگر اثر گذار باشد، بیان کرد: همدلی و همراهی کارگران و کارفرمایان و مدیران تولید می تواند به هم افزایی، افزایش تولید و ارتقاء بهره‌ وری کمک کند. یکی از راه‌های تحقق عدالت اجتماعی، تنظیم روابط بین کارگر و کارفرما است و این باعث می شود و دغدغه را کاهش داده تا چرخ تولید کشور همچنان بچرخد و ایران، به الگویی برای کشورهای اسلامی تبدیل شود.

رعیتی فرد هدف از حضور در پگاه را، بررسی اجرای قانون کار در زیر مجموعه‌های وزارتخانه و آشنایی بیشتر با دغدغه‌های کارگری دانست، تا با همکاری تشکل‌های کارگری مسائل مرتفع شود.

معاون روابط کار وزارت مردم، ساخت دستگاه استریلیزاسیون شرکت پگاه را از جمله تولیدات موفق داخلی دانست که با هدف تولید بیشتر لبنیات در کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه منابع انسانی در صنایع شیر ایران افزود: با ایجاد انگیزه مضاعف در محیط کاری، امروز شاهد افتتاح خطوط تولید جدید با توان متخصصان داخلی این مجموعه هستیم.

اهمیت نقش تشکل‌های کارگری در رفع مسائل پیش روی کارگران

عبداله قدوسی مدیرعامل صنایع شیر ایران نیز با اشاره به اهمیت تشکل‌های کارگری در رفع مسائل پیش روی کارگران افزود: با توجه به اینکه این تشکل منتخب جامعه کارگری است، این انتظار می‌رود که فرهنگ کار توسط این تشکل ارتقاء یابد.

او تصریح کرد‌: اثر بخش بودن در حوزه مسئولیت کاری با روحیه ایثارگری و کار جهادی ممکن می‌شود و در این راستا لازم است همه همکاران در بخش‌های مختلف عزم جدی داشته باشند.