پیام تسلیت دکتر اکبر افتخاری در پی درگذشت پدر کویرشناسی ایران:

نام “پرویز کردوانی” با محیط زیست ایران پیوندی عمیق یافته است

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در پیام تسلیت خود به مناسبت درگذشت پدر کویرشناسی ایران با اشاره به اینکه «نام پرویز کردوانی با محیط زیست ایران پیوندی عمیق یافته است»، تصریح کرد: باشد که همگی هم‌چون او دغدغه‌مند ایران عزیزمان باشیم و در آبادی و سرافرازی آن بکوشیم.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، دکتر اکبر افتخاری در متن پیام تسلیت خود آورده است: با اندوه فراوان با خبر شدیم که دکتر پرویز کردوانی، استاد بلندپایه جغرافیا در سن ۹۰ سالگی جان به جان‌آفرین تسلیم کرده است.

استاد کردوانی که مشهور به پدر علم کویرشناسی ایران و از فرهیخته‌ترین اعضای جامعه بازنشستگان کشوری بود، خدمات علمی و آموزشی خود را از سال ۱۳۳۳ خورشیدی در آموزش و پرورش زادگاهش، گرمسار، آغاز کرد و سپس برای تدریس جغرافیا به دانشگاه ارومیه رفت. فعالیت او در این دانشگاه حدود دو سال و نیم به طول انجامید و پس از یکچند ادامه تحصیل که منجر به دریافت مدرک دکتری در رشته خاک‌شناسی شد، در سال ۱۳۴۷ به استخدام دانشگاه تهران (دانشکده جغرافیا) درآمد. دکتر کردوانی تا پانزدهم شهریورماه ۱۳۸۲ که به افتخار بازنشستگی نایل آمد، چند نسل از دانشجویان و پژوهشگران را پرورش داد و منشأ خدمات فراوان شد.

نام پرویز کردوانی با دل‌نگرانی‌هایی که برای محیط زیست ایران داشت، پیوندی عمیق یافته است. او در حالی از میان ما رفت که سرزمین مادری را بیش از هر زمان دیگری آماج مداخلات نابه‌جای انسانی و خطاهای مدیریتی می‌دانست و هم‌میهنانش را بی‌وقفه به مراقبت از زیست‌بوم ایران فرامی‌خواند. باشد که همگی هم‌چون او دغدغه‌مند ایران عزیزمان باشیم و در آبادی و سرافرازی آن بکوشیم.

فقدان این استاد گرانمایه را به خانواده آن مرحوم، جامعه شریف بازنشستگان کشوری و همه همکاران و شاگردانش تسلیت می‌گویم. از درگاه پروردگار مهربان برای آن فقید سعید، رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و سلامتی آرزومندم.

اکبر افتخاری
۲۸ مردادماه ۱۴۰۰