با هدف تسریع در تامین منابع مالی صورت گرفت؛

اعطای رتبه اعتباری بلندمدت A در بازار سرمایه به شرکت پتروشیمی جم

با اخذ رتبه کسب‌شده، «پتروشیمی جم» از این‌ پس می‌تواند بدون نیاز به ضامن از بازار سرمایه تأمین مالی کند که این امر کاهش هزینه‌های تأمین مالی را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، به نقل از روابط عمومی پتروشیمی جم، محمد سجاد سیاهکارزاده مدیر سرمایه‌گذاری، تأمین مالی و ارز پتروشیمی جم، با اشاره به سابقه طولانی رتبه‌بندی اعتباری در دنیا گفت: رتبه‌بندی اعتباری (Credit rating) امروزه به‌منظور اطمینان یافتن سرمایه‌گذاران به مشارکت در سرمایه‌گذاری در بانک‌ها و اوراق بهادار صادره توسط شرکت‌ها صورت می‌پذیرد و از آنجایی‌که مقوله رتبه‌بندی اعتباری در بازار سرمایه ایران پدیده‌ای جدید به‌حساب می‌آید می‌تواند ضمن ارزیابی وضعیت اعتباری و مالی شرکت‌ها، هزینه تأمین مالی را کاهش دهد.

سیاهکارزاده گفت: در میان شرکت‌های ایرانی شرکت پتروشیمی جم از این امر مستثنا نبوده و با طی شدن فرایندهایی پروژه رتبه‌بندی اعتباری را باهدف ارزیابی سلامت مالی و قابلیت اتکا و کاهش هزینه‌ها در دستور کار خود قرار داد و تصمیم به برگزاری استعلام از شرکت‌های رتبه‌بندی اعتباری پذیرفته‌شده در سازمان بورس نمود. به همین منظور از دی‌ماه سال ۱۳۹۹ فعالیت رتبه‌بندی شرکت آغاز و طی بررسی‌ها و برگزاری جلسات متعدد با مدیران ارشد این شرکت، رتبه نهایی در تیرماه به ۱۴۰۰ اعلام شد.

وی تشریح کرد: پس از برگزاری مناقصه میان سه شرکت رتبه‌بندی اعتباری دارای مجوز، فرآیند رتبه‌بندی اعتباری شرکت آغاز شد و با بررسی‌های دقیق و موشکافانه رتبه اعتباری بلندمدت A به شرکت پتروشیمی جم تخصیص داده شد. از این‌رو با توجه به رتبه اخذشده، پتروشیمی جم می‌تواند از این پس بدون نیاز به ضامن از بازار سرمایه تأمین مالی نماید که این امر کاهش هزینه‌های تأمین مالی را به دنبال خواهد داشت.

مدیر سرمایه‌گذاری، تأمین مالی و ارز پتروشیمی جم ضمن اشاره به عملکرد مثبت پتروشیمی جم در سال ۹۹ گفت: این رتبه اعتباری تخصیص‌یافته با پیشرفت پروژه‌های در دست اقدام، قطعاً ارتقاء خواهد یافت و این اقدام آغازی برای اتفاقات مثبت در آینده است.