با تولید یک میلیون و 220هزار تن الفین در جم ثبت شد؛

رکورد تاریخی تولید «اتیلن» در واحد الفین پتروشیمی جم

در سال گذشته برای نخستین بار در تاریخ تاسیس شرکت پتروشیمی جم، رکورد تولید بیش از یک میلیون و ۲۲۰ هزار تن اتیلن در واحد اُلفین به ثبت رسید.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری به نقل از هلدینگ انرژی، همزمان با اجرای طرح‌های مختلف رفع موانع و گلوگاه‌های تولید، برای نخستین بار در تاریخ تاسیس پتروشیمی «جم»، رکورد تولید اتیلن در واحد «الفین» این شرکت پتروشیمی در سال جهش تولید (۱۳۹۹)، شکسته شده است.

بر این اساس، در سال ۱۳۹۹، تولید تجمعی واحد الفین پتروشیمی جم برای نخستین بار با ثبت یک رکورد تازه به رقم کم سابقه بیش از یک میلیون و ۲۲۱ هزار تن تولید اتیلن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ بیش از ۶۲ هزار تن افزایش یافته است.

تولید بالغ بر یک میلیون و ۲۲۱ هزار تن اتیلن در واحد الفین پتروشیمی جم هر چند در تاریخ تاسیس این شرکت پتروشیمی بی سابقه بوده، اما ثبت این رکورد منجر به جهش تولید در سایر زنجیره های ارزش پتروشیمی جم شده به طوری که آمارهای رسمی از ثبت بالاترین میزان تولید محصولاتی همچون پلی اتیلن سبک خطی، پلی اتیلن سنگین، پروپیلن و … پتروشیمی جم در سال جهش تولید حکایت دارد.

در کنار ثبت رکورد جدید تولید اتیلن در واحد الفین، پتروشیمی جم سال گذشته در حوزه سودآوری و فروش وضعیت قابل قبولی را تجربه کرده است به طوری که میران فروش با ثبت رشد ۹۵ درصدی از مرز ۲۶ هزار و ۲۸۰ میلیون تومان گذشته است.

علاوه بر این، باید به این نکته هم اشاره کرد که رکورد جدید در واحد الفین درحالی رقم خورده که پارسال با اجرای یکی از بزرگترین پروژه های رفع موانع تولید در واحد «الفین» پتروشیمی جم در کنار افزایش ۶۰۰ هزار دلاری سودآوری به ازای هر کوره این واحد، تولید دو محصول کلیدی اتیلن و پروپیلن نیز افزایش یافته است.

علاوه بر ثبت آمار بالای تولید، مدیریت مصرف سوخت و انرژی، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و افزایش راندمان و بهره‌وری حرارتی، از دیگر دستاوردهای اجرای این پروژه بزرگ در راستای رفع موانع تولید به شمار می‌رود.