معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

بورسی شدن گامی بزرگ برای شفافیت و کارآمدی بنگاه‌های اقتصادی است/ ۸۲درصد دارایی صندوق‌های بازنشستگی بورسی شده‌اند/ «آتیه‌صبا» نمونه خوبی از تاثیر مدیریت در ایجاد تحولات بزرگ است

معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مهم ترین عامل در تعیین سرنوشت شرکت ها را عامل مدیریتی خواند و گفت: هلدینگ آتیه صبا نمونه خوبی برای تاثیر مدیریت در تحولات بزرگ در بنگاه‌های اقتصادی و تحقق اهداف و کسب موفقیت است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، حجت الله میرزایی در گردهمایی مدیران ارشد شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا که با حضور دکتر افتخاری، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، سید علیرضا عظیمی پور، مدیرعامل هلدینگ آتیه صبا و جمعی از مدیران شرکت های زیرمجموعه هلدینگ آتیه صبا در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد، گفت: هلدینگی که حدود یک سوم از بنگاه های مدیریتی صندوق های بازنشستگی را در خود دارد، اکنون یک دوره بسیار خوب را تجربه می‌کند.

وی با بیان اینکه با ورود این شرکت به بورس و افزایش سرمایه ای که در حال انجام است، این هلدینگ آینده‌ای بسیار بهتر از این هم خواهد داشت، گفت: امروز هر ۴صندوق وابسته به وزارت تعاون در وضعیت بسیار بسیار بهتری در مقایسه با گذشته قرار دارند.

او با تاکید بر اینکه شفاف ترین روزها و شفاف ترین عملکردهای مدیریتی، این روزها در این بنگاه ها رقم می خورد، افزود: ۸۲ درصد از کل دارایی های صندوق های بازنشستگی بورسی شده اند که به زودی به بالای ۹۰درصد می رسد و این بسیار افتخارآفرین است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بورسی شدن را گامی بزرگ برای شفافیت و کارآمدی بنگاه های اقتصادی دانست و آن را به بازنشستگان و به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تبریک گفت.

وی با اشاره به اجرای پروژه های مربوط به آینده پژوهی از چهار ماه پیش در وزارت رفاه، گفت: شهری شدن اقتصاد، رفتن به سوی دنیای مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات، اهمیت هرچه بیشتر آب و انرژی در آینده، لزوم تمرکز بر نقش زنان هم به عنوان مخاطبان و هم به عنوان شرکای اجتماعی در بنگاه های اقتصادی، افزایش سهم آسیایی ها در تاثیرگذاری بر پیشرفت های دنیای مدرن، افزایش درآمد سرانه، افزایش امید به زندگی و به تبع آن، افزایش آمار سالمندان در جهان و ایران موجب شده است تا روز به روز بیشتر نیازمند پیش بینی آینده و برنامه ریزی برای آن باشیم.

او با بیان اینکه تا سال ۱۴۱۵سهم سالمندان ایران از ۹.۵ درصد جمعیت به ۱۵درصد افزایش خواهد یافت، گفت: امروزه متاسفانه برای جمعیت ۸میلیون نفری سالمندان کشور تنها ۲۰پزشک متخصص طب سالمندی داریم.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود در سال ۱۴۰۰ اقتصاد ایران بین ۱.۵ تا ۳ درصد رشد خواهد یافت که با توجه به آثار دوران تحریم و پایین آمدن قیمت نفت در سال گذشته افزایش قابل توجهی خواهد بود.

میرزایی با اشاره به اینکه از حالا باید به استقبال سال ۱۴۰۰ برویم و برای آن برنامه ریزی کنیم، افزود: بخش خصوصی می تواند از این شرایط بهترین بهره را ببرد، ولی مشکل اصلی سطح پایین تخصص و دانش نسبت به تحولات جهانی و آشنایی نداشتن به زبان گفتگو با نظام جهانی است.

وی بار دیگر با تاکید بر اینکه در سطوح خرد و کلان، مدیریت مهمترین مولفه تعیین کننده است، گفت: حتی در سخت ترین دوران های مراودات بین المللی، ویژگی های مدیریتی می توانند اثرگذار باشند و شکل گیری یک بازار رقابتی مدیران چیزی است که در آینده به شدت به آن نیاز داریم.

او گفت: آنچه تعیین کننده است، فقط رزومه تحصیلی یا سابقه مدیریتی نیست، بلکه مهم‌تر از آن عملکرد و دستاوردهای مدیران بنگاه‌های اقتصادی است که باید معیار و مبنای انتخاب آنان قرار گیرد و ایجاد بازار رقابتی مدیران حرفه ای یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که کمک می کند تا قدر و قیمت مدیران به درستی مشخص شود.

میرزایی با بیان اینکه «متاسفانه در ۵ دهه گذشته فاقد استراتژی و توسعه صنعتی در کشورمان بوده‌ایم»، افزود: کوچک و پراکنده بودن بنگاه های صنعتی و مکان‌یابی غلط برای آنها، فقدان زنجیره ارزش و فرسودگی ماشین آلات و عقب ماندگی تکنولوژیک، موجب آسیب پذیری آنها شده است.

وی تصریح کرد: علاوه براین، ساختار نامناسب منابع انسانی، یعنی تعداد و ترکیب نامناسب منابع انسانی، سطح پایین بهره‌وری و سطح پایین تحقیق و توسعه (R&D) در سازمان ها از جمله موارد آسیب رسان برای شرکت ها هستند.

وی بر لزوم ایجاد رقابت درونی برای ارتقاء سطح بهره وری تاکید کرد و گفت: بورسی شدن بنگاه ها کمک می کند تا بتوانیم اثربخشی آنها را محاسبه کنیم.

معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین گفت: هم در سطح جهانی و هم در سطح ملی، با توجه به روندهای اقتصادی و اجتماعی، ملی و فرهنگی، فرصت های بزرگی پیش روی بنگاه های اقتصادی است و شرکت ها با وجود تنوع در زمینه های فعالیتی شان، فرصت های همکاری برای تبادل و ارتقای سهمشان در بازارهای منطقه ای و جهانی را در اختیار دارند.

میرزایی ابراز امیدواری کرد که با آینده نگری و تدبیر هلدینگ آتیه صبا این موضوع مورد توجه قرار گیرد و آینده بهتری در این هلدینگ رقم زده شود.

وی همچنین «هلدینگ آتیه صبا» را نمونه خوبی برای تاثیر مدیریت در تحولات بزرگ در بنگاه‌های اقتصادی و تحقق اهداف و کسب موفقیت دانست.