با ارائه طرح تحول در ارائه خدمات؛

کانادا برنده جایزه «تجربه‌های موفق ایسا» در منطقه آمریکا شد

سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا، برنده جایزه تجربه‌های موفق اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی (ایسا) در منطقه آمریکا در سال ۲۰۲۰ میلادی شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری و به نقل از اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی (ISSA)، هر نوع طرح، پروژه، برنامه عملیاتی که در مواجهه با چالش های روز سازمان‌های تامین اجتماعی به اجرا گذاشته شود، که از یکسو از استراتژی‌های نوین و راهکارهای نوآورانه برای رفع آن چالش‌ها استفاده شود و از سوی دیگر، موجب پیشرفت و اثربخشی ظرفیت‌های اجرایی سازمان شود، «تجربه موفق» نامیده می شود. جایزه تجربه موفق برای به رسمیت شناختن تعهدات و دستاوردهای استثنایی یک کشور در حوزه حمایت‌های اجتماعی (مطابق با دیدگاه ایسا) از طرف این اتحادیه اهدا می‌شود.

برهمین اساس، سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) امسال موفق شد به دلیل ارائه «طرح ایجاد تحول در ارائه خدمات: تفکر طراحی و مرکز شتاب‌دهنده»، جایزه تجربه های موفق ایسا برای سال ۲۰۲۰ میلادی را به خود اختصاص دهد.

این ابتکار یک رویکرد جامع برای بهبود خدمت رسانی به شهروندان کانادایی است که از فرآیندهای تفکر طراحی همه جانبه و سریع استفاده می کند. سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا با روش های طراحی تکرارپذیر می‌تواند ایده‌های نوآور را از کارکنان، مشتریان و شرکاء جمع آوری کرده و در نهایت آن را به راه‌حل‌های خدمات مشتری محور تبدیل کند.

مارسلو آبیرامیا کاتانو، دبیرکل ایسا در این زمینه می‌گوید: من به سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا به دلیل کسب جایزه تجربیات موفق ایسا برای منطقه آمریکا در رقابت با بسیاری از تجربه های موفق و برجسته ارسالی با بالاترین کیفیت در سراسر منطقه تبریک می گویم.

نتایج اولیه این ابتکار، بسیار خلاقانه بود؛ سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا یک فضای فیزیکی برای این ایده ایجاد کرده (شتاب دهنده) و تا به امروز، محیط حضوری و مجازی این مرکز، سازمان مربوطه را آنچنان توانمند کرده تا  بهبود چشمگیر خدمات خود را پیش بینی کند.

 

ثبت مشارکت در یک زمینه چالش برانگیز

در این رقابت ایسا، تعداد ۱۳۸ طرح از ۳۰ سازمان تامین اجتماعی مستقر در ۱۸ کشور در سراسر قاره آمریکا (مناطق آمریکای مرکزی، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و کارائیب)، به دبیرخانه ایسا ارسال شد که از سال ۲۰۰۸ تاکنون، بالاترین میزان طرح های دریافتی برای شرکت در این رقابت بوده است. نتایج این رقابت در اجلاس مجازی تامین اجتماعی ایسا برای قاره آمریکا اعلام شد.

گفتنی است که تمامی ۱۳۸طرح ارسالی به دبیرخانه ایسا در پایگاه داده تجربیات موفق آنلاین ایسا در دسترس است و درحال حاضر نیز این پایگاه دارای بیش از ۱۰۰۰ تجربه موفق از سراسر جهان است.

دبیرکل ایسا گفت: مفتخریم که جایزه تجربه‌های موفق را برای منطقه آمریکا به ثبت رساندیم. این تجربه‌های موفق نه تنها در قاره آمریکا، بلکه در سراسر جهان در راستای توسعه تامین اجتماعی به همه افراد خدمت خواهد کرد.

مشارکت بالا در این رقابت درنتیجه توجه زیاد سازمان های تامین اجتماعی سراسر منطقه به نوآوری، اشتراک گذاری تجربه‌های موفق و ارتقاء ارزش تامین اجتماعی به ویژه در حوزه چالش های رایج COVID-19 است. بخش های زیادی از قاره آمریکا به شدت تحت تاثیر همه گیری ویروس کرونا قرار گرفته‌اند و سازمان‌های تامین اجتماعی برای تضمین تداوم کسب و کار تلاش های زیادی کرده اند؛ به گروه های تحت پوشش به سختی دسترسی یافتند و به منظور ارائه خدمات اجتماعی به افراد آسیب دیده از بحران، برنامه های جدیدی را درنظر گرفتند. بسیاری از تجربه‌های موفق ارائه شده در این رقابت حاکی از تعهد سازمان‌های تامین اجتماعی برای مقابله با پیامدهای اجتماعی و اقتصادی COVID-19 است.

 

تحولات تامین اجتماعی پویا در منطقه

تجربیات موفق ارائه شده در این رقابت، بینش های منحصر به فردی را نسبت به نقش تعیین کننده سازمان های تامین اجتماعی در ترویج پیشرفت های تامین اجتماعی در منطقه ارائه می دهد.

مجموعه ای از مقالات ایسا، تحولات پویایی را تجزیه و تحلیل می کند که از آن جمله می توان به «توجه به گسترش دامنه پوشش گروه های شغلی سخت»، «تلاش برای تقویت رویکردهای حساس به جنسیت در تامین اجتماعی» و «تلفیق موثر مهارت های انسانی و فناوری دیجیتال در مدیریت» اشاره کرد.

گزارشی جامع از تحولات تامین اجتماعی در منطقه، در انجمن تامین اجتماعی منطقه ای ایسا در آمریکا که یک تا سه دسامبر ۲۰۲۱ در سن خوزه کاستاریکا، برگزار می شود، ارائه خواهد شد.

گفتنی است، سازمان تامین اجتماعی آنگویلا، اداره منابع انسانی فدرال آرژانتین، شورای بیمه اجتماعی فدرال آرژانتین، انجمن سرمایه گذاری مشترک حمایت از خانواده در آرژانتین، اداره تامین اجتماعی ملی آرژانتین، دبیرخانه تامین اجتماعی آرژانتین، سازمان نظارت بر خطرات شغلی آرژانتین، سازمان بیمه ملی باهاما، DATAPREV- شرکت فناوری اطلاعات تامین اجتماعی برزیل، وزارت دارایی- دبیرخانه بیمه اجتماعی برزیل، موسسه بیمه اجتماعی ملی برزیل، سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا، موسسه ایمنی CChC شیلی، صندوق بازنشستگی کلمبیا، COLSUBSIDIO-صندوق کمک هزینه خانواده کلمبیا، صندوق بیمه اجتماعی کاستاریکا، بانک بیمه اجتماعی کوراسائو، سازمان نظارت بر بازنشستگی جمهوری دومینیکن، موسسه تامین اجتماعی اکوادور، سازمان بیمه ملی گرنادا، موسسه تامین اجتماعی گواتمالا، موسسه تامین اجتماعی مکزیک، موسسه تامین اجتماعی کارکنان دولتی و خدمات اجتماعی مکزیک، صندوق بیمه اجتماعی پاناما، موسسه بیمه اجتماعی پاراگوئه، سازمان تامین اجتماعی خصوصی پرو (Derrama Magisterial)، موسسه بیمه اجتماعی سلامت پرو (EsSalud)، صندوق بازنشستگان کارکنان بانک اروگوئه، اتحادیه کارگران کاتولیک صندوق سرمایه گذاری مشترک اروگوئه و بانک بیمه اجتماعی اروگوئه، شرکت کنندگان در جایزه تجربه‌های موفق ایسا در منطقه آمریکا در سال ۲۰۲۰ هستند.